Po fali upałów w Polsce nadeszło chwilowe ochłodzenie. Metrolodzy alarmują, w którym regionie wystąpią gwałtowne burze. Jak będzie kształtować się pogoda na najbliższe wakacje?
Ochłodzenie w Polsce
Ostatnie dni w większości regionów w Polsce były wyjątkowo cieple. Fala upałów skończyła się we wtorek 27 czerwca. Temperatura spadła gwałtownie, a w niektórych regionach słupki rtęci sięgają zaledwie 17 stopni Celsjusza. Najchłodniej jest na pomorzu.
Jak przewidują synoptycy z IMGW, ze wchodu na zachód przemieszcza się strefa opadów. Poza tym, że w niektórych regionach będzie deszczowo, spodziewać można się także silnych i porywistych wiatrów do 70km/h, a także gwałtownych burz.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega szczególnie mieszkańców czterech powiatów w północnowschodniej części Polski, ale warto dodać, że burze będą możliwe całym kraju.
Z zach. na wsch. przemieszcza się strefa opadów z coraz liczniej rozwijającymi się burzami. Opady deszczu będą sięgać ok. 20 mm, a porywy wiatru 70 km/h. W najbliższym czasie burze najintensywniej będą się rozwijać w powiatach: suwalskim, sejneńskim, augustowskim i sokólskim. – alarmuje IMGW
Chłodniej ma być także jeszcze w środę 28 czerwca. Według metrologów ocieplenia spodziewać można się już w czwartek, a słoneczna i ciepła pogoda utrzyma się także i weekend.
Zobacz także: Ustawa 800 plus przyjęta! Jakie warunki?
Jaka pogoda na wakacje?
23 czerwca uczniowie szkół w całej Polsce rozpoczęli wakacje. Wiele rodzin przez najbliższe tygodnie będzie korzystać z urlopu. Chociaż część z nich zdecyduje się na wyjazdy zagraniczne, spora część spędzi wakacje także i w Polsce.
Jakiej pogody spodziewać się na najbliższe dwa miesiące?
Jak przewidują synoptycy z IMGW, już w lipcu 2023 mieszkańców Polski czekać będą rekordowe upały. Instytut przewiduje w swojej prognozie długoterminowej, że podczas najbliższych tygodni temperatura będzie wyższa niż w podobnym okresie na przełomie poprzednich lat.
W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej – czytamy na stronie IMGW
Według meteorologów w lipcu będzie cieplej niż w czerwcu. Występować mają zjawiska atmosferyczne, których doświadczaliśmy w ostatnim czasie, czyli gwałtowne burze, opady, silne wiatry, a czasem i tornada.