Koniec pandemii w Polsce od 1 lipca! Powrót starych przepisów! O tym musisz pamiętać!

1 lipca 2023 roku w Polsce zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego. Od tego dnia zaczną na nowo obowiązywać przepisy, które zostały zawieszone lub zastąpione innymi podczas trwania pandemii koronawirusa. Co się zmieni po zniesieniu stanu epidemicznego w Polsce? O tym trzeba pamiętać.

Stan epidemii funkcjonował w Polsce od 20 marca 2020 roku. Pod koniec kwietnia 2022 roku minister zdrowia ogłosił, że stan epidemii przejdzie w połowie maja 2022 roku w stan zagrożenia epidemiologicznego, który funkcjonował do 30 czerwca 2023 roku.

1 lipca 2023 przyniesie szereg zmian zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców. Warto zapoznać się ze zmianami, które się z tym wiążą, a głównie będą one dotyczyły pracodawców i pracowników. O czym trzeba pamiętać?

Zmiany po zniesieniu stanu epidemicznego

1. Obowiązkowe badania okresowe-po zniesieniu stanu zagrożenia epidemiologicznego wróci obowiązek wykonywania badań okresowych.

2. Zmiany w pracy zdalnej-pracodawca nie musi już zlecać pracownikowi wykonywania jego obowiązków w domu.

3. Zmiany w wysokości odpraw i wynagrodzeń-zniesiony zostanie przepis ograniczający wysokość odszkodowania, czy odprawy.

4.. Zmiany w zaległych urlopach-przestają obowiązywać zasady udzielania zaległego urlopu. Tym samym pracodawca nie będzie mógł wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy w wybranym przez siebie terminie, bez jego zgody.

5. Wróci obowiązek raportowania

6. Od września 2023 roku konieczne będzie posiadanie aktualnych certyfikatów rezydencji dla cudzoziemców.

7. Konieczność wykonania zaległych badań i szkoleń.

8. Zwalnianym pracownikom przysługiwać będą wyższe odprawy i odszkodowania.

9. Pracodawcy będą zobligowani wrócić do wyższej kwoty odpisu na ZFŚS, ustalonego w układach zbiorowych pracy lub regulaminach wynagradzania.

WAŻNE! 

O 1 lipca 2023 roku będą obowiązywać nowe zasady ws. zakrywania twarzy. Nie będzie już konieczności noszenia maseczek w przychodniach, poradniach i szpitalach. Poza tym zniesiony zostanie obowiązek szczepień wśród medyków.

Warto podkreślić, że po odwołaniu stanu epidemicznego w Polsce nie zmienia się nic dla obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do naszego kraju po 24 lutego 2022 roku, a ich pobyt uregulowany jest na podstawie specustawy wojennej.

Nie przewiduję, że odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego będzie miało wpływ na gospodarkę czy rynek pracy. Natomiast pewne jest, że rynek pracy po zniesieniu zagrożenia epidemicznego nie jest już taki, jak przed pandemią. Pandemia bezpowrotnie zmieniła sposoby pracy i podniosła elastyczność - powiedział Wojciech Ratajczak, wiceprezes Polskiego Forum HR.

Udostępnij: