To najgorętszy weekend tego roku. Termometry w całej Polsce pokazują ponad 30 stopni Celsjusza. Najgoręcej było w sobotę na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce, gdzie temperatura osiągnęła ponad 35 stopni! W związku z tym przypominamy, jak radzić sobie z upałami i jak zadbać o siebie w gorące dni!
Do Polski napłynęło suche i gorące, zwrotnikowe powietrze znad Afryki. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty drugiego stopnia przed upałem. Termometry w całej Polsce pokazują ponad 30 stopni Celsjusza. Najgoręcej było w sobotę na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce, gdzie temperatura osiągnęła ponad 35 stopni! W pełnym słońcu sięga nawet do 40-50 C.
Najgorętszy w sobotę był zachód Polski. Najwyższą temperaturę na stacjach synoptycznych zmierzono w Słubicach (województwo lubuskie), gdzie odnotowano 35,4 stopnia Celsjusza. Bardzo gorąco było również w Wielkopolsce. 35,5 st. C zarejestrowaliśmy na stacji automatycznej Wielichowo - przekazała IMGW Ewa Łapińska.
Jak radzić sobie z upałami? Zadbaj o siebie latem!Z kolei w niedzielę największy upał spodziewany jest we wschodniej połowie Polski. Jak podają synoptycy temperatura osiągnie maksymalnie od 27-28 st. C na Pomorzu Zachodnim do 31 st. w Olsztynie, 32 st. C w w Suwałkach i Katowicach, 33 st. C w Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie i Krakowie, do 34 st. C w Warszawie.
Latem chętnie przebywamy na słońcu. Jednak wysokie temperatury i panujące upały, mogą być bardzo groźne. Jeśli chcesz uniknąć zagrożeń, stosuj się do tych wskazówek:
ZOBACZ TAKŻE: Podano przyczynę śmierci Lisy Marie Presley. Teraz wszystko jest jasne!
- Nie przebywaj na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia, czyli pomiędzy 11:00 a 15:00.
- Pamiętaj, że zbyt długie i intensywne opalanie może doprowadzić do poparzeń skóry!
- Podczas opalania zawsze stosuj kremy z filtrem ochronnym. Przy mocnym słońcu smaruj się kremami z faktorem SPF 50, który ochroni Cię przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.
- Podczas upałów i ekspozycji na słońce, przede wszystkim chroń głowę: zakładaj czapkę, chustkę lub kapelusz. Oprócz tego warto ubierać się zwiewnie, w jasne kolory i naturalne tkaniny.
- W czasie wysokich temperatur odpowiednio się nawadniaj, pij nawet 2-3 litry płynów dziennie. Pij wodę, elektrolity, miętowe czy ziołowe herbaty, które mają działanie ochładzające.
- Możesz przygotować domowy napój nawadniający. Jak to zrobić? Do jednego litra wody dodaj pół łyżeczki soli, łyżeczkę sody, 8 łyżeczek cukru i pół szklanki soku pomarańczowego
- Unikaj picia alkoholu i słodkich gazowanych napojów. Ogranicz spożywanie kawy i herbaty. Te napoje zawierają duże ilości kofeiny i teiny, które w nadmiarze prowadzą do wypłukiwania elektrolitów z organizmu, a w efekcie do odwodnienia.