Sycylijski wulkan Etna od tygodnia znów daje o sobie znać. Obserwatorzy informują, że wydobywają się z niego pierścienie gęstego dymu. Zobacz niesamowite zdjęcia tego zjawiska!
Od pewnego czasu Eksperci z Włoskiego Instytutu Nauk o Ziemi i Wulkanologii obserwują zwiększoną aktywność wulkanu Etna na Sycylii. Coraz to nowe wybuchy w kraterze powodują emitowanie chmury pyłu.
Z Etny wydobywają się pierścienie dymuObserwatorzy informują, że od około tygodnia z wulkanu wydobywają się kłęby dymu. Te wirowe pierścienie wydobywają się z krateru Bocca Nuova, a dokładnie z jego południowo-wschodniego otworu wentylacyjnego.
Na portalu fotoblogia.pl czytamy:
Pierścienie powstają w wyniku eksplozji, lecz na szczęście niegroźnej! Gaz jest wyrzucany z krateru z ogromną prędkością, a efekt pierścienia wirowego zawdzięcza przedzieraniu przez wąski komin wentylacyjny.
Pęcherzyki gazu przedostając się przez przewód, ścierają się ze ścianami krateru. Wówczas dochodzi do mikrowybuchów i spowolnienia ruchu strumienia gazów, względem jego środkowego nurtu.
ZOBACZ TAKŻE: ALERT dla całej Polski: nadchodzi załamanie pogody!
Etna cały czas pozostaje aktywnaPortal "Volcano Discovery" podaje, że obecna aktywność Etny jest częścią długiej, regularnej erupcji, która rozpoczęła się już kilka lat temu, w 2019 roku. Do poprzedniej erupcji Etny doszło 12 maja 2023 roku. Wówczas nad Sycylią zawisły gęste chmury, a ziemię pokrył popiół wulkaniczny, z wulkanu wystrzeliła fontanna lawy. W pobliżu głównego krateru otworzyła się wówczas szczelina. W maju aktywność sejsmiczna doprowadziła do zamknięcia portu lotniczego w Katanii.
Wulkan coraz bardziej niebezpieczny„Ruch samolotów został zawieszony po tym, gdy płyta lotniska pokryła się warstwą pyłu wulkanicznego. Komunikacja będzie wznowiona, gdy przywrócone zostaną warunki bezpieczeństwa" – informowano w maju.
Sycylijski wulkan jest stale monitorowany przez włoski Instytut Geofizyki i Wulkanologii. Eksperci uważają, że może on być coraz bardziej niebezpieczny, a kolejne erupcje będą zagrażać mieszkańcom wyspy.
TVN Meteo informuje:
pod kraterem nagromadziła się duża ilość magmy, która pod wpływem wzrostu ciśnienia, powoduje pęcznienie wulkanu. A to może prowadzić do coraz bardziej niebezpiecznych wybuchów.