Pomyśl życzenie i spójrz w niebo! To Perseidy, czyli deszcz meteorów

Pomyśl życzenie i spójrz w niebo! Z 12 na 13 sierpnia na nocnym niebie rozegra się niesamowity spektakl. To noc spadających gwiazd, czyli deszcz Perseidów. Sprawdź, kiedy i gdzie oglądać rój meteorów! Jest jednak jeden warunek, który umożliwi obserwację.

    Pomyśl życzenie i spójrz w niebo! To Perseidy, czyli deszcz meteorów

    Noc z 12 na 13 sierpnia będzie wyjątkowa nie tylko dla miłośników astronomii! Na niebie będziemy mogli zobaczyć deszcz Perseidów.

    Perseidy można co roku obserwować od połowy lipca do drugiej połowy sierpnia. Najlepsze warunki pojawiają się w okolicy maksimum zjawiska, które przypada właśnie na noc z 12 na 13 sierpnia. Wtedy na niebie zobaczymy nawet od 40 do 100 "spadających" gwiazd na godzinę.

    Jesteście gotowi? Przed nami niesamowity tydzień maksimum roju Perseidów! Przygotujcie się na to, bo czeka nas naprawdę wyjątkowy czas! To coroczne święto miłośników astronomii nie tylko w Polsce, ale też na całej północnej półkuli Ziemi - napisał Karol Wójcicki, autor  "Z głową w gwiazdach".

    Kiedy i gdzie możemy obserwować deszcz meteorów?

    Aby zaobserwować ten spektakularny widok, wcale nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, ani wielu umiejętności. Choć może przydać nam się lornetka! Najlepiej udać się w oddalone od świateł miejskich miejsce.

    Warto pamiętać, że deszcz Perseidów będzie można zobaczyć jedynie przy bezchmurnym niebie, dlatego widoczność spadających gwiazd zależeć będzie od pogody.

    W tym roku możemy jednak liczyć na spektakularne widowisko, ponieważ Księżyc będzie w trzeciej kwadrze, co oznacza, że nie będzie świecił mocno. Dzięki temu zobaczymy nawet te niezbyt jasne gwiazdy.

    Eksperci z NASA informują, że tej nocy będzie można zobaczyć nawet 100 spadających gwiazd w ciągu jednej godziny! Dzielą się wskazówkami, o czym pamiętać podczas obserwacji:

    Perseidy- czym są?

    Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Na portalu WP.pl czytamy:

    To w rzeczywistości pozostałości komety 109P/Swift-Tuttle, która pojawia się w pobliżu Słońca raz na 133 lata. Przy każdym takim spotkaniu lodowe jądro komety częściowo się roztapia, a z jego wnętrza uwalniane są drobne skalne okruchy. W chwili, gdy Ziemia przechodzi przez chmurę kosmicznych pyłów, odłamki spalają się w ziemskiej atmosferze, pozostawiając za sobą charakterystyczny rozbłysk.

    Obserwowano je już 2000 lat temu

    Perseidy są obserwowane od około 2000 lat, a pierwsze informacje o tym zjawisku pochodzą z Dalekiego Wschodu. Nazwa roju meteorów pochodzi od konstelacji Perseusza, w której znajduje się radiant roju, czyli punkt, z którego na niebie „wylatują” meteory. Nazywane są czasem także „łzami św. Wawrzyńca”, co wiąże się z datą jego domniemanej męczeńskiej śmierci - 10 sierpnia.

    Udostępnij: