Kiedy zakończą się upały w Polsce? Nowa prognoza długoterminowa pogody

Na początek tygodnia prognozuje się temperaturę sięgającą nawet 30 stopni Celsjusza, co może sprawić, że nadal będziemy cieszyć się ciepłymi i słonecznymi dniami. Jednakże, istotne jest zrozumienie, jak kształtuje się prognoza pogody na resztę tego miesiąca, ponieważ wrzesień to miesiąc, który często przynosi zmiany w warunkach atmosferycznych.

Kiedy zakończą się upały w Polsce? Nowa prognoza długoterminowa pogody

Na początek tygodnia prognozuje się temperaturę sięgającą nawet 30 stopni Celsjusza, co może sprawić, że nadal będziemy cieszyć się ciepłymi i słonecznymi dniami. Jednakże, istotne jest zrozumienie, jak kształtuje się prognoza pogody na resztę tego miesiąca, ponieważ wrzesień to miesiąc, który często przynosi zmiany w warunkach atmosferycznych. W miarę jak przechodzimy w głęboką jesień, możemy spodziewać się, że temperatury zaczną stopniowo spadać, a dni staną się krótsze.

Przyjrzenie się długoterminowej prognozie może pomóc nam zrozumieć, jakie trendy pogodowe nas czekają w nadchodzących tygodniach i jakie przygotowania należy podjąć na przyszłe zmiany warunków atmosferycznych.

Prognoza pogody na koniec września i początek października: Co nas czeka?

Jesień zaczyna delikatnie dawać znać o sobie. W niektórych obszarach Polski nocą temperatura spada już poniżej 10 stopni Celsjusza. Mimo to, dni nadal są przyjemnie ciepłe. Warto zauważyć, że według prognoz meteorologów z IMGW, w poniedziałek, 18 września, termometry mogą wskazywać nawet 30 stopni Celsjusza w zachodniej części kraju.

Zachmurzenie utrzyma się na niskim lub średnim poziomie, choć na wschodnich obszarach może wzrosnąć do poziomu dużego, co może prowadzić do krótkotrwałych opadów deszczu. Pod koniec dnia, na zachodnich krańcach Polski, zachmurzenie znacząco wzrośnie.

Wtorek zapowiada się zdecydowanie chłodniej, z temperaturami w ciągu dnia oscylującymi w okolicach 20 stopni Celsjusza.

Według autorskiej prognozy długoterminowej Wasilewskiego, przed nami jest kolejny okres ocieplenia przed nadchodzącym weekendem. Podczas ostatnich dni astronomicznego lata, możemy spodziewać się nawet temperatur dochodzących do 28 stopni Celsjusza.

Od 23 września upałów raczej już nie będziemy doświadczać, choć termometry na południu kraju nadal mogą wskazywać od 23 do 24 stopni Celsjusza, a na północy od 18 do 19 stopni Celsjusza. Na początku października temperatura nadal utrzyma się na relatywnie wysokim poziomie, oscylując między 16 a 22 stopniami Celsjusza.

To ciepłe, słoneczne dni zawdzięczamy europejskiemu wyżowi, który przez wiele dni utrzymuje się nad obszarem Polski. Jak tłumaczy Tomasz Wasilewski z TVN Meteo, ten wyż powoli przesuwa się w kierunku wschodniej części Europy, co sprawia, że gorące powietrze dociera nawet do południowej Skandynawii.

"Z kolei z północnego zachodu do Europy zbliża się fala chłodniejszego powietrza poprzedzona frontem, który związany jest z niżem" – ostrzega synoptyk Tomasz Wasilewski. Spowoduje on spadek temperatury w Europie Zachodniej, objętych nim regionach, takich jak Wielka Brytania i północna Francja

Udostępnij: