Zmiany w darmowych badaniach dla kobiet od 1 listopada - ważne informacje!

Minister Zdrowia Katarzyna Sójka ogłasza rozszerzenie dostępu do bezpłatnych badań cytologicznych i mammograficznych dla Kobiet.

Zmiany w darmowych badaniach dla kobiet od 1 listopada - ważne informacje!

Minister Zdrowia Katarzyna Sójka ogłasza rozszerzenie dostępu do bezpłatnych badań cytologicznych i mammograficznych dla Kobiet.

Kto może skorzystać z bezpłatnych badań?

Od 1 listopada 2023 roku wprowadzone zostaną istotne zmiany w dostępie kobiet do bezpłatnych badań:

  • mammografie będą dostępne dla kobiet w wieku od 45 do 74 lat (wcześniej od 50 do 69 lat).

  • badania cytologiczne (Pap test) będą oferowane kobietom do 64 roku życia (poprzednio do 59 lat).

Minister Zdrowia ogłosiła również następujące inicjatywy:

  • kobiety z historią rodzinną obciążoną rakiem będą kierowane do specjalistycznej opieki dla grupy ryzyka.

  • począwszy od stycznia 2024 roku, kobiety, które przeszły leczenie raka piersi, będą włączane do programu profilaktyki raka piersi po pięciu latach od zakończenia leczenia.

  • od 2025 roku będą obowiązywały wyłącznie mammografie cyfrowe.

Refundacja leków

Minister Zdrowia Katarzyna Sójka ogłosiła, że od 1 listopada 2023 roku lek Enhertu zostanie objęty refundacją w ramach programu lekowego B.9.FM, który dotyczy leczenia raka piersi.

Terapię tą będą mogli rozpocząć pacjenci znajdujący się w drugiej, trzeciej lub czwartej linii leczenia z powodu zaawansowanego lub nieoperacyjnego HER2-dodatniego raka piersi, po przynajmniej jednej wcześniejszej linii terapii anty-HER2.

Dodatkowo, od 1 listopada 2023 roku lek Lynparza (olaparyb) będzie objęty refundacją w ramach programu lekowego. Lek ten jest przeznaczony do leczenia różnych typów raka piersi, w tym:

  • zaawansowanego lub przerzutowego raka piersi potrójnie ujemnego, który wykazuje obecność mutacji germinalnych w genach BRCA1/2.

  • zaawansowanego lub przerzutowego raka piersi HER2-ujemnego, przy obecności mutacji germinalnych w genach BRCA1/2. Pooperacyjnego leczenia wczesnego raka piersi HER2-ujemnego o wysokim ryzyku, również w przypadku obecności mutacji germinalnych w genach BRCA1/2.

Program Wczesnego Dostępu

Od 18 września 2023 roku rozpoczyna się Pomostowy Program Wczesnego Dostępu, który potrwa do 31 października 2023 roku. Inicjatywa ta zostanie sfinansowana przez firmę AstraZeneca. Głównym celem programu jest zwiększenie dostępu do terapii opartej na leku trastuzumab derukstekan dla pacjentów cierpiących na zaawansowany rak piersi z dodatnim wskaźnikiem HER2.

Cytologia i mammografia

Mammografia to radiologiczna technika obrazowania stosowana w celu wczesnego wykrywania zmian w tkance piersiowej, w tym raka piersi. W trakcie badania, piersi są delikatnie ściśnięte między dwiema płytami, co umożliwia uzyskanie precyzyjnych obrazów rentgenowskich. Dzięki mammografii możliwe jest wykrycie guzów, zwapnień oraz innych nieprawidłowości, które mogą wskazywać na obecność procesów nowotworowych lub przedrakowych.

Cytologia, często nazywana badaniem Pap na cześć jej twórcy, Georgiosa Papanikolaou, to procedura polegająca na pobraniu próbki komórek z szyjki macicy w celu ich mikroskopowego badania. Badanie to umożliwia wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w komórkach, które mogą świadczyć o przedrakowych zmianach lub raku szyjki macicy. Ponadto może pomóc w identyfikacji innych problemów, takich jak infekcje czy stany zapalne.

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij: