Przełomowa decyzja: TVP zniknie w wielu domach – rusza kampania informacyjna w tej sprawie!

Wielka zmiana w telewizji Polskiej. Setki tysięcy gospodarstw domowych mogą stracić dostęp do głównych kanałów TVP w najbliższych miesiącach. Centrum Informacji TVP przygotowuje się do kampanii informacyjnej.

Wielka zmiana w telewizji Polskiej. Setki tysięcy gospodarstw domowych mogą stracić dostęp do głównych kanałów TVP w najbliższych miesiącach. Centrum Informacji TVP przygotowuje się do kampanii informacyjnej.

Wirtualne media alarmują:

Przerwanie nadawania wielu kanałów TVP w najbliższych dwóch-trzech miesiącach z powodu zmiany standardu MUX-3 na DVB-T2/HEVC. TVP będzie mogła nadawać w starym standardzie do końca 2023 roku, co zagraża utratą sygnału dla wielu posiadaczy starych telewizorów.

W wyniku badania Krajowego Instytutu Mediów sprzed roku wynika, że 0,99 mln gospodarstw domowych nie było przygotowanych na standard DVB-T2/HEVC. Pomimo braku nowych badań, nadal jest kilkaset tysięcy domostw, które mogą nie posiadać kompatybilnych urządzeń z nowym standardem.

TVP: zmiany standardu telewizji naziemnej

Polska rozpoczęła proces zmiany standardu w marcu 2022 roku, co skutkowało przejściem większości stacji, takich jak Polsat, TVN czy TV Trwam, na DVB-T2/HEVC. To oznaczało utratę dostępu do tych kanałów dla odbiorców ze starszymi odbiornikami. Niemniej jednak, przez ten czas mieli oni możliwość oglądania kanałów z pakietu MUX-3, takich jak TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia.

Jednakże, ta sytuacja zmieni się w nadchodzących miesiącach, ponieważ przeskoczenie na standard DVB-T2 jest obowiązkowe do 1 stycznia 2024 roku.

"Pierwotnie MUX-3 miał zmienić standard razem z pozostałymi, ale krótko przed rozpoczęciem procesu, minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przesunięcie terminu w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Szef UKE zgodził się, żeby trzeci multipleks nadawał w starym standardzie do końca 2023 roku. MUX-3 towarzyszy bowiem Regionalny System Ostrzegania" – podają Wirtualne Media.

TVP zniknie całkowicie z ekranów?

Według informacji z portalu Wirtualnemedia.pl, zmiany nie będą wprowadzane przed wyborami parlamentarnymi, które zaplanowano na 15 października. W okresie świąteczno-noworocznym również mało prawdopodobne są prace w tej kwestii. Najbardziej realnym terminem wydaje się więc listopad lub początek grudnia.

Zgodnie z obowiązującą decyzją rezerwacyjną dla MUX-3 „zmiana systemu emisji z DVB-T/AVC na DVB-T2/HEVC nastąpi nie później niż do dnia 1 stycznia 2024 roku”– przekazuje Centrum Informacji TVP.

 

Telewizja Polska opracowuje założenia ogólnopolskiej kampanii informacyjnej w mediach. O szczegółach będziemy informować na bieżąco”- zapewnił nadawca publiczny.

Udostępnij: