Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w poniedziałek plany wzmożenia kontroli na granicy polsko-słowackiej w celu skutecznego przeciwdziałania nielegalnej imigracji poprzez bardziej szczegółowe monitorowanie pojazdów, w których istnieje podejrzenie obecności nielegalnych imigrantów.
- Polska wprowadza kontrole na granicy: co się zmieni?
- Kontrola na granicy
- Granica polsko – białoruska: zabezpieczenie
Polska wprowadza kontrole na granicy: co się zmieni?
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w poniedziałek plany wzmożenia kontroli na granicy polsko-słowackiej w celu skutecznego przeciwdziałania nielegalnej imigracji poprzez bardziej szczegółowe monitorowanie pojazdów, w których istnieje podejrzenie obecności nielegalnych imigrantów.
Kontrola na granicy
Premier Mateusz Morawiecki poinformował o tych planach podczas spotkania w Kraśniku, województwo lubelskie. Podkreślił, że obecnie na szlaku bałkańskim, który prowadzi przez Węgry i Słowację, można zauważyć przypadki nielegalnej imigracji. Pomimo istnienia granicy Schengen, brak dostatecznych kontroli między Polską a Słowacją sprawia, że ta trasa staje się potencjalnie atrakcyjnym szlakiem dla osób próbujących nielegalnie przekroczyć granicę.
"My jej nie kontrolujemy, ale poleciłem ministrowi spraw wewnętrznych (Mariuszowi Kamińskiemu - red.), aby tam wprowadzać kontrole tych busików, busów, samochodów, autobusów, które można podejrzewać, że tamtędy migrują nielegalni imigranci, żeby nikt nam nie zarzucał również nieszczelności tamtej granicy" - mówi Mateusz Morawiecki
Premier podkreślił, że głównym celem wprowadzenia tych kontroli jest zapobieżenie przedostawaniu się nielegalnych imigrantów na terytorium Polski oraz zabezpieczenie granicy polsko-słowackiej przed próbami nielegalnej imigracji.
Granica polsko – białoruska: zabezpieczenie
Warto zaznaczyć, że Polska niedawno skupiła się na zabezpieczaniu granicy polsko-białoruskiej przed nielegalną imigracją, w odpowiedzi na próby przemytu migrantów przez Białoruś. Rząd podjął liczne kroki mające na celu wzmocnienie tej granicy i zapobieżenie nielegalnemu przekraczaniu jej.
Według danych ministerstwa spraw wewnętrznych Słowacji, liczba nielegalnych imigrantów, którzy przybyli na Słowację i zostali zatrzymani, wzrosła znacznie w ciągu ostatniego roku, osiągając ponad 27 tysięcy. Ten znaczący wzrost wywołuje obawy władz na całym kontynencie.
Decyzja o wzmocnieniu kontroli na granicy polsko-słowackiej jest krokiem mającym na celu zabezpieczenie kraju przed nielegalną imigracją. Premier Morawiecki podkreślił, że jest to działanie profilaktyczne, które ma na celu utrzymanie bezpieczeństwa granic. W obliczu wzrostu liczby imigrantów na Słowacji, taka inicjatywa wydaje się być kluczowym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku na terytorium Polski. Warto śledzić dalszy rozwój sytuacji i działania rządu w tej kwestii.