Atak zimy w górach! Z soboty na niedzielę w Tatrach chwycił mróz i wystąpiły intensywne opady śniegu. Na Kasprowym Wierchu leży już 30 cm białego puchu, a na ulice Zakopanego wyjechały pługi. Występują także zagrożenia zamieciami śnieżnymi i lawinami! Sytuacja robi się coraz bardziej niebezpieczna!
W nocy z soboty na niedzielę w Tatrach zaczął intensywnie padać śnieg. W wyższych partiach gór pokrywa śnieżna robi się coraz większa, a na Kasprowym Wierchu leży już 30 cm białego puchu. Wydano ostrzenia przed zamieciami śnieżnymi i lawinami.
Temperatura na szczytach Tatr spadła do około 6 stopni mrozu i wieje silny wiatr osiągający w porywach do 60 km/h, który może powodować zawieje i zamiecie śnieżne – informuje IMGW.
Co więcej, w górach powyżej wysokości 1800 m n.p.m. obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.
TOPR ostrzega przed lawinamiPo raz pierwszy w tym sezonie TOPR na swoim profilu na Facebooku ogłosił pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy ostrzegają turystów przed zagrożeniem i apelują, aby zadbali o właściwy ubiór i wyposażenie, adekwatne do mroźnej i śnieżnej pogody.
Zima zaatakuje nie tylko w górach!Planując górskie wyjścia zachęcamy do sprawdzania komunikatu lawinowego, dostępnego na stronie internetowej.
Pierwszy atak zimy nastąpił w rejonach górskich, lecz synoptycy uważają, że śnieg może spaść już niebawem na terenie całego kraju!
Prognozują, że około 14 listopada arktyczne powietrze wedrze się na chwilę do Polski. To poskutkuje spadkiem temperatury do zaledwie 4-7 st. C. W związku z tym na północnym wschodzie Polski może pojawić się pierwszy śnieg.
Po kilku zimnych dniach, na krótko wrócą cieplejsze temperatury. Jednak po chwilowym ociepleniu, spadną obfite opady mokrego śniegu oraz śniegu z deszczem od Śląska, przez centrum, aż po Mazury i Podlasie.
Jaka będzie zima 2023/2024?Jaka będzie zima i kiedy spadnie więcej śniegu? Synoptyczka TVN Meteo Arleta Unton- Pyziołek prognozuje, że w grudniu czekają nas opady zarówno deszczu, jak i śniegu oraz silny mróz.
Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych ECMWF przewiduje, że pogodę kształtować więc będą na zmianę cyklony atlantyckie, niosąc wichury, na zmianę deszcz i śnieg oraz antycyklony (wyże) znad Skandynawii i Rosji, niosąc lekki mróz nocami i na ogół wilgotne szarobure zimno w ciągu dnia.- mówi ekspertka.