Dwie niedziele handlowe w grudniu! Sejm podjął decyzję!

Sejm podjął decyzję w sprawie drugiej niedzieli handlowej, w zamian za tą przypadającą za 24 grudnia.

Zakaz handlu w Wigilię

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, która weszła w życie 1 marca 2018 roku, zakłada stopniowe ograniczenia w handlu w niedziele. Od 2020 roku, zakaz ten nie obowiązuje w siedem niedziel w roku, w tym w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem.

Ustawa przewiduje także katalog 32 wyjątków od zakazu handlu, a za jego złamanie grożą kary finansowe, a w przypadku uporczywego naruszania przepisów, nawet kara ograniczenia wolności.

Dwie niedziele handlowe w grudniu!

Projekt zmiany ustawy dotyczącej handlu w niedziele, zgłoszony przez Polskę 2050, został poparty przez 429 z 441 obecnych posłów podczas głosowania w Sejmie. Celem tej zmiany jest umożliwienie handlu w dwie niedziele grudniowe, mianowicie 10 i 17 grudnia 2023 roku, a także określenie wyjątków od zakazu handlu w Wigilię, 24 grudnia. Następnie, ustawa trafi do rozpatrzenia przez Senat.

Projekt ten został przedstawiony 23 listopada, a jego trzecie czytanie w Sejmie rozpoczęło się od sprawozdania Adama Michała Gomoły, który zauważył niską frekwencję po jednej ze stron sali. Gomoła wspomniał również o poprawce, która została przyjęta w trakcie wtorkowego posiedzenia Komisji Gospodarki i Rozwoju. Wojciech Michał Zubowski z PiS poruszył kwestię braku zgody ze strony społecznej na jakąkolwiek formę pracy w niedziele.

Zgodnie z nowymi przepisami, w grudniu 2023 roku, w dwie niedziele - 10 i 17 grudnia - sklepy będą otwarte. Dodatkowo, w Wigilię, 24 grudnia, obowiązywać będzie zakaz handlu, z wyjątkiem 32 rodzajów sklepów i punktów usługowych, których pełna lista została podana w komunikacie.

We wtorek, w ramach prac nad projektem ustawy, sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju przyjęła poprawkę odnoszącą się do zakazu handlu w tegoroczną Wigilię. Poprawka, zgłoszona przez autorów projektu, posłów Polski 2050, pozwala na handel w Wigilię w 32 wybranych typach punktów handlowo-usługowych. Jak podkreśliła Izabela Bodnar z Polski 2050, lista wyjątków od zakazu pokrywa się z wyjątkami określonymi w obowiązującej ustawie.

Udostępnij: