Ważny komunikat GIF! Te leki zostały wycofane z aptek!

Został podany ważny komunikat GIF w sprawie leków, które posiadają wadę jakościową. Jakie leki zostały wycofane?

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wystąpieniu wad jakościowych w dwóch produktach farmaceutycznych.

Dotyczą one leku stosowanego w terapii nowotworów oraz żelu przeciwbólowym. W związku z tym, pierwszy z wymienionych leków został natychmiast wycofany z aptek. Sprzedaż drugiego produktu, żelu przeciwbólowego, została wstrzymana do czasu rozwiązania problemów jakościowych.

Wycofany lek na choroby nowotworowe

Podjeto decyzję o wycofaniu leku Vblaast 10 Vinblastine Sulfate. Lek ten jest stosowany w procesie leczenia chorób nowotworowych m.in. raka jądra, chłoniaka Hodgkina i chłoniaka nieziarniczego.

Specyfikacja wycofanego leku:

  • fiolka

  • 10 mg/10 ml

  • numer serii: I23I011B

  • data ważności: 31.08.2025

  • podmiot odpowiedzialny: VAMA LIFECARE PVT. LTD. z siedzibą w Indiach, podmiot, który uzyskał zgodę na czasowe dopuszczenie do obrotu wyżej wymienionego produktu leczniczego: Genesis Pharm sp. z o.o. sp. komandytowa, ul. Obywatelska 128/152, 94-104 Łódź.

Lek ten został wycofany ze sprzedaży w całej Polsce. Decyzja ma rygor natychmiastowy, a jako powód podaje się wadę jakościową. Podaje się, że w leku występują kryształki o niewiadomym pochodzeniu. Jak czytamy w oświadczeniu:

Wystąpienie takiej nieprawidłowości jakościowej rodzi realne niebezpieczeństwo wynikającego z ryzyka przedostania się takich kryształków do krwioobiegu pacjenta, co może prowadzić do niedających się przewidzieć, negatywnych skutków zdrowotnych

Zdjęcie Ważny komunikat GIF! Te leki zostały wycofane z aptek! #1

Żel przeciwbólowy z problemami jakościowymi

Ze sprzedaży GIF wycofał również żel przeciwbólowy Reparil Gel N. lek ten stosowany jest przy łagodzeniu objawów występujących podczas urazów ( m.in. stłuczeniom, krwiakom, urazom stawów).

ZOBACZ TAKŻE: Rozliczenia podatkowe PIT! Nie zapomnij o tej uldze!

Specyfikacja leku:

  • żel

  • moc: (10 mg + 50 mg)/g

  • wielkość opakowania: 1 tuba 40 g

  • GTIN 05909990116614

  • podmiot odpowiedzialny: Mylan Healthcare sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

W komunikacie GIF podane jest, że chodzi o 36 serii żelu. W każdej z nich nastapiła wada jakościowa związana z dużą ilością aescinolu.

Jakiekolwiek przekroczenie musi być uznane za okoliczność stanowiącą realne i bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów – aż do momentu jednoznacznego zidentyfikowania powodu powstania odchylenia i udowodnienia, że nie stanowi ono takiego zagrożenia

 

Udostępnij: