Pilne! ZUS ostrzega przed fałszywym profilem na Facebooku!

Z oficjalnych informacji wydanych przez Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych wynika, że na Facebooku pojawił się fałszywy profil. Podszywa się on pod instytucję, zachęcając do podjęcia inwestycji, która gwarantuje emeryturę w wieku 50 lat. Na co trzeba uważać?

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski przekazał informacje, że w mediach społecznościowych pojawiły się próby wyłudzenia danych osobowych oraz pieniędzy od Polaków. Tym razem dotyczy to Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Fałszywy profil

Za pomocą mediów społecznościowych zostało założone fałszywe konto, które podszywa się pod ZUS. Na tym profilu umieszczone są informacje dotyczące zapewnień w uzyskaniu bezpiecznej i stabilnej emerytury w wieku 50 lat.

Na założonym koncie jest informacja o podjęciu inwestycji w kwocie 1000 zł, która zapewnia dalsze działania.

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych informacje te są nieprawdziwe, służą jedynie do wyłudzenia danych osobowych oraz pieniędzy.

W fikcyjnym koncie jest wykorzystana technologia deepfake, która służy do stworzenia wizerunku byłej prezes ZUS, prof. Gertrudy Uścińskiej. Ma to służyć podkreśleniu wiarygodności strony.

ZOBACZ TAKŻE: Zwrot kosztów za zakup leków! Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

To wielkie zagrożenie dla użytkowników sieci. W związku z tym ZUS ostrzega przez tego typu działaniami.

Podejrzane wiadomości SMS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega również, że rozsyłane są także wiadomości e-mail oraz SMS, które zawierają dziwne treści.

Zdjęcie Pilne! ZUS ostrzega przed fałszywym profilem na Facebooku! #1

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy wchodzić w takie wiadomości, ani otwierać linków, które są przesyłane w załącznikach.

Jak podkreśla rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, takie informacje wpłynęły do instytucji od jej klientów.

Otrzymaliśmy sygnały od naszych klientów, że na Facebooku pojawiło się fałszywe konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Fałszywy profil informuje o inwestycji mającej zagwarantować emeryturę już w wieku 50 lat. Wystarczy zainwestować 1 tys. zł. Prawdopodobnie w ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków. ZUS rozważna podjęcie kroków prawnych w tej sprawie

Wyłudzanie danych

W sieci pojawia się coraz więcej fikcyjnych kont, za pomocą których oszuści próbują wyłudzić dane, bądź pieniądze.

Stanowi to duże zagrożenie zwłaszcza dla instytucji takich jak ZUS, gdyż tracą one wiarygodność i zaufanie swoich klientów.

Pamiętać należy, że zawsze przed wejściem w wiadomości otrzymane od nieznanych źródeł, trzeba zachować szczególną ostrożność. Nie przestrzegając zasad bezpieczeństwa możemy stracić nie tylko dane osobowe, ale również spore sumy pieniędzy.

Udostępnij: