Już w środę 20 marca rolnicy zapowiedzieli generalny strajk. Zablokowanych ma być aż 400 punktów, a wiele z nich ma dotyczyć dróg dojazdowych do Warszawy. Gdzie dokładnie odbędą się strajki? Jakich utrudnień należy się spodziewać?
W Warszawie blokadę zapowiedziano na trasie S2 w okolicach Wału Miedzeszyńskiego. Kolejne planowane są w Jabłonnie, Nieporęcie, Stanisławowie Pierwszym oraz w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego. Blokady mają także nastąpić na autostradzie A2, jedna z nich na wysokości Góraszki, druga przed miejscowością Stary Konik.
Strajk generalny rolników
W poniedziałek zostały przekazane informacje przez urząd miasta Mazowsza o utrudnieniach, jakie mogą wystąpić w Ciechanowie. Protesty przewidziano aż na 3. rondach:
-
Solidarności,
-
Żołnierzy Wyklętych
-
Kaprala Józefa Grzesia
Ciechanowski samorząd przekazał informacje, że protest ma się odbyć od godziny 6:00 do 18:00. Protest ten odbędzie się na rondzie Kaprala Józefa Grzesia - skrzyżowanie drogą wojewódzką nr 615 z pętlą miejską, na rondzie Solidarności - skrzyżowanie drogi krajowej nr 50 i ul. Sońskiej oraz na rondzie Żołnierzy Wyklętych - skrzyżowanie drogi krajowej nr 60 i dróg gminnych: ul. Armii Krajowej i ul. Senator J. Fetlińskiej.
Przewiduje się, że w całym tym wydarzeniu może wziąć bardzo duża liczba osób
W powiecie płońskim zaplanowano rozpoczęcie protestu w godzinach od 7:00 do 19:00. Policja przestrzega, że utrudnienia mogą pojawić się na drodze krajowej nr 7 w miejscowości Przyborowice, na rondzie z drogą krajową nr 50 w miejscowości Sochocin, a także na drodze krajowej nr 62 na odcinku od miejscowości Wola do Goławina i na drodze wojewódzkiej nr 570 w miejscowości Nowe Radzikowo oraz na skrzyżowaniu dróg powiatowych 3055W i 3069 w miejscowości Januszewo.
Protest w całym kraju
Protesty mają odbyć się także w całym kraju. Do kolejnych utrudnień ma dojść na ulicach Krakowa, Katowic, w okolicach Częstochowy, w Gdańsku, w województwie zachodniopomorskim, w okolicach Kielc i Łodzi.
Grupa rolników obecnie prowadzi protesty na kilku przejściach granicznych. W Chyżnem, przy granicy ze Słowacją, rolnicy zorganizowali pikietę. Podobne protesty odbywają się także na drogach prowadzących do przejść granicznych z Ukrainą w Dorohusku, Zosinie, Dołhobyczowie i Hrebennem. W tych miejscach czasowo zablokowany jest ruch samochodów ciężarowych.
Nie ustające protesty
Protesty rolników trwają już od kilku tygodni. Zmienia się tylko ich natężenie i lokalizacja. W innych krajach Unii Europejskiej również dochodzi do takich wydarzeń.
Rolnicy domagają się odstąpienia od przepisów Europejskiego Zielonego Ładu, który według nich przyniesie same negatywne skutki dla polskiego rolnictwa i nie tylko.
Protesty dotyczą także uszczelnienia granic i blokowania napływów produktów rolno-spożywczych spoza państw UE.
Europejski Zielony Ład w swoich założeniach ma przede wszystkim wprowadzić do Europy neutralność klimatyczną, która ma zostać sfinalizowana do 2050 roku. Te zmiany mają dotyczyć zarówno bardziej ekologicznej jak i mniej emisyjnej produkcji, a także redukcję zużycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę.