GIS ostrzega! Pestycydy w popularnej herbacie!

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w sprawie liściastej herbaty! Wykryto w niej pestycydy!

Pestycydy w herbacie liściestej! 

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenie dotyczące niebezpiecznych pozostałości pestycydów w popularnej czarnej herbacie. W piątek pojawiła się informacja o przekroczeniu dopuszczalnych norm substancji zwanej antrachinonem w produkcie marki Edal, dokładniej w liściastej herbacie Yunan. Zanieczyszczenie dotyczy partii o numerze 518, importowanej z Wietnamu.

Produkt dostępny jest w opakowaniach o wadze 100 g oraz 1000 g. Zgodnie z etykietą, data przydatności do spożycia herbaty to koniec sierpnia 2026 roku. Według ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, herbata ta może stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Edal II Sp. z o.o., producent herbaty, z siedzibą w Żychowie, podjął natychmiastowe kroki w celu wycofania wadliwej partii z obiegu. Firma informuje, że wszyscy odbiorcy tego produktu zostali już poinformowani o problemie i że produkt jest pilnie wycofywany z rynku.

Zdjęcie GIS ostrzega! Pestycydy w popularnej herbacie! #1

Wycofanie herbaty z obiegu

Państwowa Inspekcja Sanitarna ściśle monitoruje proces wycofywania herbaty z obiegu, aby upewnić się, że żaden zanieczyszczony produkt nie znajdzie się w rękach konsumentów. Dodatkowo, na stronie internetowej GIS regularnie pojawiają się aktualizacje i ostrzeżenia dotyczące żywności, co jest częścią szerszych działań mających na celu ochronę zdrowia publicznego.

Te działania nie mają na celu piętnowanie przedsiębiorców, ale mają zapewnić bezpieczeństwo konsumentów. GIS podkreśla, że szybka reakcja zarówno instytucji, jak i firm pozwala na efektywne zarządzanie sytuacją kryzysową i minimalizowanie potencjalnego ryzyka dla zdrowia.

Zwróć herbatę do sklepu!

Klienci, którzy zakupili zanieczyszczoną partię herbaty, powinni zwrócić produkt do miejsca zakupu lub bezpośrednio do producenta. Takie działania są kluczowe w ochronie zdrowia publicznego i zapewniają, że wszelkie niebezpieczne produkty są szybko usuwane z rynku.

Konsumenci mogą śledzić bieżące komunikaty i ostrzeżenia wydawane przez GIS, dzięki czemu mogą być na bieżąco z wszelkimi zagrożeniami związanymi z żywnością, które mogą wpłynąć na ich zdrowie i bezpieczeństwo.

 

Udostępnij: