Nad Polskę nadciąga cyklon Biruta! Jakie zmiany przyniesie w pogodzie?

W ostatnich dniach pogoda nie napawa optymizmem. Niskie temperatury spowodowały prawdziwe ochłodzenie, które nie przypomina wiosny. Synoptycy są pełni nadziei na poprawę warunków atmosferycznych i zapowiadają stopniowe ocieplenie, ale także ostrzegają przed nadciągającym cyklonem Biruta, który może namieszać jeszcze w pogodzie. Jakiej pogody możemy się spodziewać w najbliższym czasie?

Choć wiosna powinna być w pełni, to temperatura nie sugeruje tego wcale. We wtorek, 23 kwietnia, o godzinie 6 rano, przymrozki ogarnęły praktycznie cały kraj. Przemyśl okazał się najcieplejszym zakątkiem Polski, zaledwie 2,5 stopnia Celsjusza. Natomiast w Jeleniej Górze było najzimniej, z termometrami wskazującymi -7 stopni Celsjusza. Ale ci, którzy znają starą ludową mądrość, że "kwiecień plecień, bo przeplata: trochę zimy, trochę lata", powinni podchodzić do tych trudnych warunków ze spokojem.

Nadciąga cyklon Biruta

Niestety, na przestrzeni kilku dni warunki nie poprawią się znacząco. Przewiduje się umiarkowane, często silne zachmurzenie.

ZOBACZ TAKŻE: Ostrzeżenie wydane przez GIS! Ten produkt został wycofany z rynku!

Na północy kraju spodziewane są opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem, a wieczorem słabe deszcze mogą dotknąć krańce południowo-zachodnie.

Temperatura maksymalna będzie się mieścić w zakresie od 7 do 8 stopni Celsjusza na północy i zachodzie Polski, do 11-12 stopni na południowym wschodzie. Nad morzem i na Suwalszczyźnie odczujemy nieco chłodniejsze powietrze, około 5-6 stopni Celsjusza. Wiatr będzie słaby do umiarkowanego.

W nocy ponownie należy się spodziewać niskich temperatur. Na wschodzie i południu kraju miejscami pojawią się opady deszczu, a w rejonach podgórskich również deszczu ze śniegiem.

W Sudetach i Tatrach możemy spodziewać się opadów śniegu. Synoptycy również ostrzegają, że lokalnie na północy kraju mogą pojawić się mgły, ograniczając widoczność nawet do 200 metrów.

Zdjęcie Nad Polskę nadciąga cyklon Biruta! Jakie zmiany przyniesie w pogodzie? #1

Jakie zmiany nastąpią w pogodzie?

Kolejne chłodne masy powietrza przyniesie nad Polskę cyklon Biruta, który przemieszcza się nad wschodnią Europą.

Cyklon ten, będący niżem barycznym, często wiąże się z układami frontalnymi. W jego obrębie możemy się spodziewać ulew, a lokalnie nawet opadów śniegu.

Intensywne deszcze mogą prowadzić do podtopień i zalania terenów.

Mimo to, nie powinniśmy tracić nadziei na prawdziwie wiosenną pogodę. Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dają nam nadzieję na jej nadejście już wkrótce.

Udostępnij: