Telewizja Polska stoi przed potencjalnymi zmianami w swojej ofercie kanałów. Mimo że obecnie większość kanałów tematycznych nadal funkcjonuje, to ich przyszłość wydaje się niepewna. Dyrekcje tych kanałów zostały już zlikwidowane, co może być wstępem do dalszych działań redukcyjnych. Wszystko zależy od konieczności dostosowania karty powinności, regulującej działalność stacji, do nowych realiów. Do KRRiT zostały przesłane dokumenty przez likwidatora telewizji publicznej.
Ograniczenia wynikające z karty powinności
TVP podjęła już kroki w kierunku ograniczenia liczby kanałów, jednak wszelkie plany muszą być zgodne z kartą powinności, ustaloną w porozumieniu z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. Likwidator TVP, Daniel Gorgosz, zapewniał, że nie ma obecnie planów zamknięcia kanałów takich jak TVP Wilno, TVP Dokument, czy TVP Nauka. Te stacje mają pozostać aktywne zgodnie z obecnymi zobowiązaniami.
Strategia ograniczenia i inwestycji
Tomasz Sygut, dyrektor generalny TVP, w rozmowie z "Polityka" wskazywał, że wiele kanałów tematycznych oferuje podobne treści, co według niego jest zbędne. Sugeruje on możliwość redukcji liczby kanałów tematycznych o połowę, przy jednoczesnym zwiększeniu ich budżetów, co miałoby pozwolić na produkcję bardziej wartościowych materiałów. Takie podejście ma na celu optymalizację oferty i lepsze zarządzanie zasobami.
TVP ma dwa duże kanały, kanały tematyczne można spokojnie ograniczyć o połowę, dając im jednocześnie budżety pozwalające produkować i zamawiać naprawdę wartościowe materiały
Z uwagi na powyższe, likwidator Telewizji Polskiej Daniel Gorgosz wysłał do szefa KRRiT projekt Karty Powinności, w której zapowiedział sporo zmian dotyczących kanałów tematycznych w TVP:
Proponuje się natomiast zmniejszenie liczby programów wyspecjalizowanych o siedem kanałów, poprzez konsolidację trzech z nich (Historia, Nauka, Dokument) w jeden program (TVP Wiedza), powstały z przekształcenia TVP Historia i uzupełnienia jego oferty o elementy z dotychczasowych programów TVP Dokument i TVP Nauka, a także likwidację kolejnych pięciu programów: Kultura 2, Historia 2, ABC2, Kobieta, Alfa. Propozycja ta wynika z trwającej w TVP restrukturyzacji, w ramach której celowe jest zaniechanie działalności nierentownej, a jednocześnie nieprzynoszącej znacznej wartości publicznej - napisał w dokumencie.