Pilne! Wydano alerty dla całej Polski! Zagrożenie potrwa kilka dni!

Instytut leśnictwa wydał ostrzeżenie przed poważnym zagrożeniem pożarowym w lasach. Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu donosi, że ze względu na wysokie temperatury i brak opadów deszczu wilgotność ściółki uległa obniżeniu. To sytuacja, która zwiększa ryzyko wystąpienia pożarów.

Jak wynika z danych przekazanych przez Instytut Badawczy Leśnictwa w wielu krajach wilgotność ściółki w lasach spadła poniżej 10 procent, co wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia pożarów w lesie.

Alerty dla całej Polski

Według Instytutu Badawczego Leśnictwa, w wielu regionach kraju wilgotność ściółki spadła poniżej 10 procent, co oznacza ekstremalną podatność na zapalenie.

W związku z wysoką temperaturą i brakiem opadów deszczu obniżyła się wilgotność ściółki – informuje we wtorek Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu.

Na mapie zagrożenia pożarowego lasów dominują kolory czerwony (oznaczający duże zagrożenie) i żółty (oznaczający średnie zagrożenie).

ZOBACZ TAKŻE: Śmiertelne niebezpieczeństwo w polskich lasach! Na to trzeba uważać!

Najpoważniejsza sytuacja występuje w województwach lubuskim, wielkopolskim, śląskim, świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim, a także w części województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego, łódzkiego i dolnośląskiego.

To alarmujące dane, które wskazują na pilną konieczność podjęcia działań mających na celu ochronę lasów przed potencjalnymi pożarami.

Przewidywane na najbliższe dni wysokie temperatury, brak opadów oraz wzrost prędkości wiatru sprawią, że zagrożenie pożarowe utrzyma się na wysokim poziomie, a ogień będzie się rozprzestrzeniał błyskawicznie – ostrzega instytut

Straż apeluje

W nadchodzących dniach ważne jest, abyśmy zachowali szczególną ostrożność i rozsądek podczas wizyt w lasach.

Instytut Badawczy Leśnictwa podkreśla, że aż 99% wszystkich pożarów lasów spowodowanych jest przez ludzi.

Zdjęcie Pilne! Wydano alerty dla całej Polski! Zagrożenie potrwa kilka dni! #1

Od początku roku odnotowano 1369 pożarów lasu, z czego aż 749 miało miejsce w maju. Straż pożarna apeluje do wszystkich, którzy spędzają czas na terenach leśnych, o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej, starszy brygadier Karol Kierzkowski, zaznacza, że na obszarach leśnych, łąkach, torfowiskach, wrzosowiskach oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu zabronione jest rozniecanie ognia poza wyznaczonymi miejscami, wypalanie roślinności oraz palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc przeznaczonych dla ludzi.

W parkach narodowych należy poruszać się wyłącznie po wyznaczonych szlakach.

Przed rozpoczęciem wędrówki warto również sprawdzić stopień zagrożenia pożarowego lasu obowiązujący w danym dniu i dostosować swoje działania do tych informacji, ponieważ możliwe jest wprowadzenie zakazu wstępu do lasu.

Udostępnij: