Pilne alerty pogodowe! W wielu rejonach mogą wystąpić trąby powietrzne!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał pilne alerty pogodowe dla wielu regionów kraju. Prognozy wskazują na możliwość wystąpienia trąb powietrznych, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia. Gdzie będzie najgorzej?

Jak podają synoptycy już dzisiaj z piątku na sobotę mogą pojawić się bardzo groźne zjawiska pogodowe.

Pilny komunikat IMGW

Synoptyk Michał Kowalczuk z IMGW ostrzega, że noc z piątku na sobotę może przynieść wyjątkowo niebezpieczne zjawiska pogodowe na południu Polski, w tym możliwość wystąpienia trąb powietrznych.

ZOBACZ TAKŻE: Wnioski na bon energetyczny! Nie przegap tego terminu!

Jeszcze przed weekendem prognozowane jest kolejne załamanie pogody, które przyniesie intensywne opady deszczu i gradu, a także silne podmuchy wiatru osiągające prędkość do 120 km/h. Mieszkańcy tych rejonów powinni przygotować się na ekstremalne warunki pogodowe.

W nocy z piątku na sobotę mieszkańcy południowej Polski powinni być przygotowani na wystąpienie bardzo groźnych zjawisk pogodowych, w tym trąb powietrznych - przekazał Michał Kowalczuk

Do Polski nadciągają gorące i wilgotne masy powietrza tropikalnego z południa. W nadchodzących dniach spodziewane są wyjątkowo wysokie temperatury, sięgające nawet 32°C na południu kraju.

Takie warunki atmosferyczne mogą prowadzić do gwałtownych i niebezpiecznych zjawisk pogodowych, związanych z burzami i ich intensywnością.

To nie koniec zmian w pogodzie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował najnowsze mapy ostrzeżeń meteorologicznych.

Zgodnie z nimi, w piątek większość kraju będzie objęta alertami burzowymi.

Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie obowiązywać będą ostrzeżenia trzeciego stopnia.

W sobotę ostrzeżenia pierwszego stopnia będą obejmować centralną część Polski, rozciągającą się od północy do południa, natomiast na wschodzie kraju będą aktywne alerty drugiego stopnia.

Pogoda na weekend

W piątek temperatury wzrosną w porównaniu do czwartku. Zachodnie regiony kraju będą cieszyć się umiarkowanym zachmurzeniem, ale w miarę upływu dnia, chmur będzie przybywać.

Na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej i zachodnich krańcach Wielkopolski przewidywane są przelotne opady deszczu oraz burze.

Niebezpieczeństwo wystąpienia trąb powietrznych

Synoptycy przewidują, że w nocy z piątku na sobotę nastąpi gwałtowne załamanie pogody. Oprócz intensywnych opadów deszczu, możliwe są również opady dużego gradu. Specjaliści ostrzegają przed potencjalnymi trąbami powietrznymi, zwłaszcza w południowych regionach Polski, gdzie burze mogą być wyjątkowo silne i niebezpieczne.

W trakcie porywy wiatru mogą dochodzić nawet do 120 km/h - przekazał synoptyk IMGW.

Udostępnij: