IMGW wydał nowe alerty! Zbliża się zagrożenie!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) właśnie ogłosił nowe alerty dotyczące zbliżającego się zagrożenia. Wzmożona aktywność atmosferyczna może znacząco wpłynąć na warunki pogodowe w najbliższych dniach, szczególnie dotykając pewne regiony Polski. Na co musimy uważać?

Według prognoz IMGW, fala upałów utrzyma się do poniedziałku, 15 lipca, obejmując znaczną część kraju. Instytut wydał alert II stopnia z powodu wysokich temperatur oraz ostrzega przed nowym zagrożeniem, czyli burzami. Mieszkańcy kilku powiatów na południu Polski powinni być szczególnie czujni.

Jaka pogoda nas czeka?

We wtorek, 9 lipca, prognozuje się gorący dzień z temperaturami oscylującymi od 26°C na wybrzeżu do 30°C w środkowej Polsce.

ZOBACZ TAKŻE: To wtedy zaczyna się starość! Zaskakujące odpowiedzi Polaków!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie wydał jeszcze alertów dotyczących upału dla północy, północnego wschodu i północnego zachodu kraju, jednak sytuacja ta może ulec zmianie.

Alerty I stopnia: możliwość wystąpienia burz

Na południowych krańcach Polski pojawiły się ostrzeżenia burzowe obejmujące kilka powiatów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wprowadził ostrzeżenia I stopnia dla kilkunastu regionów.

W województwie śląskim dotyczą one powiatów bielskiego, Bielsko-Biała, żywieckiego oraz cieszyńskiego.

W Małopolsce zagrożone są powiaty nowotarski i suski. Natomiast na Podkarpaciu ostrzeżenia obowiązują w powiatach sanockim, leskim i bieszczadzkim.

Ostrzeżenia te sugerują możliwość wystąpienia burz, które mogą być lokalnie intensywne, z opadami deszczu i porywistym wiatrem. Mieszkańcy tych regionów powinni zachować ostrożność.

Od godziny 12:00 do 21:00 obowiązują ostrzeżenia dla wyznaczonych obszarów, gdzie przewidywane są intensywne burze oraz opady deszczu dochodzące do 15-25 mm. Wiatr może osiągać prędkość do 60 km/h, a miejscami mogą wystąpić również opady gradu.

Będzie upalnie?

W środę, 10 lipca, burze zaczną się na zachodzie kraju, a w czwartek, 11 lipca, rozszerzą się na całą Polskę. Pomimo burz nadal będzie bardzo gorąco.

Pod koniec tygodnia maksymalne temperatury mogą sięgnąć nawet 34°C. W niedzielę rozpocznie się stopniowe ochłodzenie, choć na wschodzie kraju termometry wciąż pokażą do 31°C.

Jak chronić się podczas upałów?

W trakcie wysokich temperatur powietrza należy zachować szczególną ostrożność. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby starsze, jak i dzieci. Dlatego powinno się przestrzegać tych wskazówek:

  • Pić dużo wody: Regularnie pij wodę, nawet jeśli nie czujesz pragnienia. Unikaj alkoholu i napojów zawierających kofeinę, które mogą prowadzić do odwodnienia.

  • Chronić się przed słońcem: Noszenie kapelusza, okularów przeciwsłonecznych i lekkiej odzieży o jasnych kolorach pomaga zminimalizować ekspozycję na słońce. Unikaj bezpośredniego słońca w godzinach największego nasłonecznienia (zazwyczaj między 10:00 a 16:00).

  • Chłodne miejsce: Szukaj chłodnych miejsc, takich jak klimatyzowane pomieszczenia, cienie lub miejsca z wentylacją.

  • Chłodzące prysznice: Regularne branie chłodnych pryszniców lub kąpieli pomaga obniżyć temperaturę ciała.

Udostępnij: