Już 19 sierpnia wieczorem niebo zaserwuje nam wyjątkowe widowisko. Warto poświęcić chwilę, aby spojrzeć w górę i podziwiać Księżyc w jego niezwykłej odsłonie. Zjawisko to z pewnością przyciągnie uwagę wielu miłośników astronomii, jak i tych, którzy po prostu lubią piękne widoki.
- Superksiężyc na niebie! Zobacz to niesamowite zjawisko!
- Czym różni się superpełnia od zwykłej pełni?
- Gdzie i kiedy dokładnie oglądać?
- Skąd się wzięła nazwa sierpniowej Pełni Księżyca?
- Jak wpłynie na ciebie Pełnia Księżyca?
Superksiężyc na niebie! Zobacz to niesamowite zjawisko!
Superksiężyc na niebie! Zjawisko będzie widoczne w poniedziałek, 19 sierpnia, a jego kulminacja nastąpi o godzinie 20:28. Wtedy Księżyc osiągnie swoją pełnię i będzie świecił najjaśniej. Warto zauważyć, że w tym momencie Księżyc znajdzie się w najbliższej odległości od Ziemi, co sprawi, że będzie wyglądał na większy i jaśniejszy niż zwykle – to właśnie dlatego mówimy o „superksiężycu”. Układ ten ma miejsce, gdy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawiają się w jednej linii.
Czym różni się superpełnia od zwykłej pełni?
Podczas superpełni Księżyc wydaje się zauważalnie większy i bardziej intensywny niż w czasie standardowej pełni. Jak podaje NASA, różnica w rozmiarze tarczy Księżyca pomiędzy pełnią w perygeum (najbliżej Ziemi) a apogeum (najdalej od Ziemi) wynosi około 14%, a jego jasność może wzrosnąć nawet o 30%. Te różnice sprawiają, że zjawisko superksiężyca jest tak fascynujące dla obserwatorów.
Gdzie i kiedy dokładnie oglądać?
Pełnia Księżyca nastąpi w poniedziałek, 19 sierpnia, dokładnie o godzinie 20:28. Księżyc pojawi się na niebie już o 20:10 i będzie widoczny aż do 4:18 rano. Jeśli przegapisz to zjawisko, kolejna pełnia nastąpi 18 września.
Nie trzeba specjalistycznego sprzętu, by podziwiać to zjawisko – superksiężyc jest doskonale widoczny gołym okiem. Dla lepszego efektu można jednak sięgnąć po lornetkę, która pozwoli dostrzec więcej szczegółów na jego powierzchni. Nie przegap tej wyjątkowej okazji, by zobaczyć Księżyc w jego najpiękniejszej formie!
Skąd się wzięła nazwa sierpniowej Pełni Księżyca?
Pełnia księżyca w sierpniu nazywana jest Pełnią Księżyca Jesiotrów. Nazwa jest związana z okresem, w którym bardzo łatwo jest złowić właśnie ten gatunek ryb. Pochodzenie nazw wszystkich pełni sięga do tradycji rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej i ich silnego związku z naturą oraz cyklem księżycowym.
Jak wpłynie na ciebie Pełnia Księżyca?
Osoby szczególnie wrażliwe, pozostaną pod wpływem oddziaływania księżyca na kilka dni przed, jak i kilka dni po całkowitej pełni. W tym czasie dominują w nas silne emocje, nie wszyscy będą odczuwać je równie intensywnie, ale na pewno w jakiś sposób poczują wpływ sierpniowego księżyca…
Astrologowie są zdania, że pierwsza Pełnia Księżyca w sierpniu przyniesie wiele zmian, które w dłuższej perspektywie okażą się korzystne.
Zanim jednak do tego dojdzie, przyjdzie ci się zmierzyć z pewnymi przeszkodami. W tym czasie nie zabraknie poważnych rozmów, które mogą doprowadzić do konfliktów, a także trudnych decyzji. Pełnia to czas podsumowań, gdy wiele spraw prywatnych i zawodowych może zostać postawionych na ostrzu noża.
Pełnia w Wodniku doda ci energii i sił do działania. Dzięki niej nabierzesz chęci na to, aby odmienić swoje życie.