Miał wystąpić w Sopocie, ale przyszła po niego śmierć. Oddano mu wielki hołd!

Za nami czterodniowy festiwal organizowany przez stację TVN. W ostatni dzień Top of The Top na scenie pojawili się legendarni muzycy. Wśród miał także znaleźć się Tadeusz Woźniak, jednak artysta zmarł ponad miesiąc temu. Na scenie w Sopocie oddano mu hołd.

W czwarty i ostatni dzień festiwalu Top of The Top odbył się koncert “Legendy polskiej muzyki”, którego gospodynią była Paulina Krupińska, a podczas którego na scenie pojawili się legendarni muzycy. Swoje wielkie przeboje zaśpiewali między innymi: Alicja Majewska, Ewa Bem, Halina Frąckowiak, Krystyna Prońko, Andrzej Rybiński jak i również artyści młodego pokolenia: Halina Mlynkova, Natalia Nykiel, Bovska, czy Natalia Przybysz. 

Wśród zaproszonych gości miał również pojawić się Tadeusz Woźniak, jednak plany pokrzyżowała jego nagła śmierć, do której doszło na początku lipca. 

Hołd dla Tadeusza Woźniaka

Paulina Krupińska przekazała, że wszystko było już przygotowane, doszło nawet do pierwszych prób, jednak los chciał inaczej. Prowadząca zaprosiła na scenę wszystkich artystów, którzy oddali hołd zmarłemu Tadeuszowi Woźniakowi. Wszyscy razem wykonali wielki przebój muzyka- “Zegarmistrz światła”. Wraz z wokalistami na scenie pojawiła się również żona artysty, która także zaśpiewała wielki przebój swojego męża. 

Występ rozpoczął się nagraniem, na którym widać było postać Tadeusza Woźniaka, wygenerowaną przez sztuczną inteligencję. 

Występ spotkał się z ogromnym aplauzem publiczności zgromadzonej w Operze Leśnej. Podczas występu większość wstała i zapaliła latarki w swoich telefonach, co nadało wyjątkowej atmosfery. Był to jeden z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających momentów całego festiwalu. 

Kim był Tadeusz Woźniak? 

Tadeusz Woźniak, urodzony 6 marca 1947 roku w Warszawie, był jednym z najbardziej znanych polskich muzyków, kompozytorów i wokalistów. Zmarł w lipcu 2024 roku, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo muzyczne i artystyczne.

Woźniak rozpoczął swoją karierę w 1966 roku pod pseudonimem "Daniel Dan", debiutując w zespole Dzikusy podczas I Radiowej Giełdy Piosenki. Wkrótce dołączył do grupy Czterech, z którą nagrywał dla Programu III Polskiego Radia. Występował również z legendarnymi zespołami Niebiesko-Czarni i z ikoną polskiej muzyki – Czesławem Niemenem.

Rok 1967 był przełomowy w jego karierze, gdyż wtedy zadebiutował jako kompozytor, tworząc muzykę do wierszy znanych poetów takich jak Julian Tuwim, Bolesław Leśmian i Konstanty Ildefons Gałczyński. Jego utwór "Hej, Hanno" zdobył uznanie na Telewizyjnej Giełdzie Piosenki, co zaowocowało zaproszeniem na 6. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu.

Największe sukcesy odnosił pod koniec lat 60. i w latach 70., wylansowując takie przeboje jak "Zegarmistrz światła" (nagroda główna na 10. KFPP w Opolu w 1972 roku), "Smak i zapach pomarańczy" oraz "To będzie syn". Jego twórczość była doceniana nie tylko na scenie muzycznej, ale również w teatrze i filmie.

Tadeusz Woźniak był niezwykle wszechstronnym kompozytorem. Stworzył muzykę do kilkuset piosenek, prawie 100 inscenizacji w teatrach dramatycznych, licznych przedstawień Teatru Telewizji, programów poetyckich i artystycznych, a także filmów dokumentalnych i animowanych. Jego kompozycje wykonywali tacy artyści jak Elżbieta Adamiak, Michał Bajor, Zbigniew Wodecki i wielu innych.

Za swoje osiągnięcia w muzyce teatralnej otrzymał liczne nagrody, w tym za muzykę do "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, "Odprawy posłów greckich" Jana Kochanowskiego i "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa.

W uznaniu za wkład w kulturę, Tadeusz Woźniak został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2005 roku oraz Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia artystyczne w 2014 roku. W 2021 roku przekazał swoje archiwum Bibliotece Narodowej, w którego skład weszły dokumenty osobiste, rękopisy, fotografie, nagrania, nagrody i dyplomy.

Zdjęcie Miał wystąpić w Sopocie, ale przyszła po niego śmierć. Oddano mu wielki hołd! #1

Prywatnie Tadeusz Woźniak był mężem pianistki i piosenkarki Jolanty Majchrzak-Woźniak, z którą ściśle współpracował przy projektach teatralnych, filmowych, koncertach i sesjach nagraniowych. Miał trzech synów: Filipa, obarczonego zespołem Downa, Piotra i Mateusza oraz był ojczymem dla Mariusza, syna żony z poprzedniego związku.

Woźniak był autorem i wykonawcą piosenki "Pośrodku świata", która stała się czołówką serialu "Plebania". Jego muzyka, pełna emocji i artystycznej głębi, pozostanie na długo w pamięci wielu pokoleń.

Źródło zdjęcia: :autor: Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0

Udostępnij: