Trudna sytuacja z jaką zmaga się duża część Polski w ostatnich dniach wpłynęła na podjęcie decyzji przez rząd o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej. Co to dla nas oznacza?
- Trudna sytuacja powodziowa w Polsce
- Czym jest stan klęski żywiołowej?
- Co oznacza klęska żywiołowa dla ludzi?
- Jak długo może potrwać taki stan?
- Ogłoszono stan klęski żywiołowej
Od paru dni w wielu miejscach naszego kraju toczy się prawdziwa walka o przetrwanie. Nagłe powodzie jakie nawiedziły nasz kraj wprowadziły chaos, dezorientację i wielkie przerażenie wśród ludzi. Wiele miast znalazło się pod wodą, ludzie stracili dosłownie wszystko, straty są ogromne a sytuacja nie napawa optymizmem. Stąd rząd podjął decyzję o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej.
Trudna sytuacja powodziowa w Polsce
W niedzielę, 15 września, premier Donald Tusk ogłosił, że zlecił przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej w związku z powodziami w Polsce.
ZOBACZ TAKŻE: Ojciec Pio przepowiedział koniec świata. tak będzie wygladać według mistyka
Jak wyjaśnił konstytucjonalista dr hab. Jacek Zaleśny w rozmowie z TVP Info, decyzja ta została podjęta, ponieważ standardowe środki zarządzania kryzysowego okazały się niewystarczające wobec zaistniałej sytuacji.
Czym jest stan klęski żywiołowej?
Dr hab. Jacek Zaleśny zaznaczył, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej prowadzi do istotnych zmian w podziale kompetencji między władzami.
W normalnych warunkach to samorządy mają decydujący głos w większości spraw, jednak po ogłoszeniu stanu klęski, zarządzanie kryzysowe przechodzi pod kontrolę władz centralnych, szczególnie wojewody.
Wojewoda może wówczas wydawać wiążące decyzje dla władz lokalnych, co jest kluczowym elementem tej zmiany.
Natomiast wprowadzenie stanu klęski żywiołowej sprawia, że władza rządowa, w tym przede wszystkim wojewoda, przejmuje zarządzanie kryzysowe, w tym, co kluczowe, może wydawać prawnie wiążące polecenia organom władzy samorządowej – wskazał Jacek Zaleśny
Co oznacza klęska żywiołowa dla ludzi?
Dr hab. Jacek Zaleśny podkreślił, że w regionach objętych stanem klęski żywiołowej władze rządowe zyskują szerokie uprawnienia.
Mogą, między innymi:
-
zarządzać ewakuację ludności,
-
zakazać przebywania w określonych miejscach,
-
przeprowadzać wyburzenia czy wprowadzać ograniczenia w ruchu.
Dodatkowo, mają prawo zmusić obywateli do wykonywania konkretnych prac, a także wykorzystać Siły Zbrojne do wsparcia działań. Zaleśny zauważył, że jak dotąd nie zaistniała potrzeba sięgnięcia po te wyjątkowe środki.
Jak długo może potrwać taki stan?
Zgodnie z art. 232 Konstytucji, rząd ma prawo ogłosić stan klęski żywiołowej na określony czas, który nie może przekraczać 30 dni. Ewentualne przedłużenie tego okresu wymaga zgody Sejmu. W związku z sytuacją powodziową, dzisiaj odbyło się nadzwyczajne posiedzenie rządu, które zostało zaplanowane na godzinę 9.
Ogłoszono stan klęski żywiołowej
Według informacji Polskiej Agencji Prasowej, władze ogłosiły stan klęski żywiołowej na terenie wybranych części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Odpowiednie rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.
W rozporządzeniu precyzyjnie wskazano regiony objęte stanem klęski żywiołowej. Na Dolnym Śląsku obejmuje on powiaty: kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski i ząbkowicki, a także miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę.
W województwie opolskim stan klęski obowiązuje w powiatach głubczyckim, nyskim, prudnickim oraz gminie Strzeleczki w powiecie krapkowickim. Z kolei na Śląsku dotyczy powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego i raciborskiego, jak również miasta Bielsko-Biała.
Źródło zdjęć: Canva