Przez Wrocław przechodzi fala kulminacyjna! Jaka jest obecna sytuacja w tym mieście?

We Wrocławiu przechodzi obecnie fala kulminacyjna Odry, której poziom wynosi 638 cm. Chociaż jest to wartość wyższa niż początkowo przewidywano, władze zapewniają, że sytuacja w mieście jest pod kontrolą.

Kolejne miasto mierzy się z falą powodziową. Prezydent Wrocławia zaznaczył, że woda jest bezpieczna do picia i nie stwarza zagrożenia. Dodał również, że infrastruktura krytyczna jest monitorowana i dodatkowo wzmacniana, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców.

Wysoki stan Odry

Biuro prasowe urzędu miejskiego poinformowało, że według aktualnych pomiarów poziom Odry osiągnął wysokość 638 cm.

To więcej niż zakładały pierwotne modele, prognozowane przez IMGW, jednak sama sytuacja w mieście jest stabilna. Na ten moment nie odnotowano incydentów, związanych z nagłymi przelewami Odry – czytamy w przekazanym komunikacie

Podczas sztabu kryzysowego we Wrocławiu, prezes Wód Polskich poinformował, że obecny poziom Odry jest o 26 centymetrów niższy niż wymagany do uruchomienia kanału Odra-Widawa. Uruchomienie tego kanału mogłoby pomóc w obniżeniu poziomu wody w mieście.

ZOBACZ TAKŻE: Ważny komunikat od ZUS dla rodziców! Złóż ten wniosek i uzyskaj pomoc!

To nie koniec problemów

Premier Donald Tusk podkreślił, że jest zdecydowanie zbyt wcześnie, aby ogłaszać koniec problemów związanych z powodzią we Wrocławiu.

Wolałbym, żebyśmy wytrzymali nerwowo i starali się możliwie trafnie odgadywać ten trend, abyśmy wrocławian umieli precyzyjnie informować – powiedział premier

Jacek Sutryk, prezydent miasta poinformował, że na jazie Małgorzata poziom wody osiągnął taki poziom, iż konieczne jest przepompowywanie jej z jednej strony jazów na drugą.

Chodzi o to, aby chronić Wrocław przed cofką na rzece Oława. Na terenie miasta jest też wiele oddolnych akcji mieszkańców, którzy umacniają wały przeciwpowodziowe – dodał Sutryk

Parametry wody pod kontrolą

Jacek Sutryk dodał również, że jakość wody jest odpowiednia i może być bezpiecznie spożywana.

Infrastruktura krytyczna jest pilnowana i dodatkowo wzmacniana – dodał prezydent miasta

Prezydent Wrocławia zwrócił uwagę, że na terenie polderu Oławka znajdują się dwa zakłady zajmujące się produkcją wody.

Tam też znajduje się ujęcie wody dla Wrocławia, właśnie na Oławie. Przed chwilą dostałem meldunek od prezesa naszego MPWiK, bo to jest ważne w kontekście kontrolowanego zalewania tego polderu, że parametry wody są ok, jest ona zdatna do picia - powiedział Sutryk

Dodał również:

Będziemy ją oczywiście w mniejszych interwałach czasowych badać

Rezerwy wody robione przez Centrum Zarządzania Kryzysowego i MPWiK

Prezydent Wrocławia dodał, że Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz MPWiK pracują nad tworzeniem rezerw wody. Zaznaczył również, że najprawdopodobniej zwróci się o dalsze uzupełnienie tych rezerw. Dodał, że może również pojawić się potrzeba użycia dodatkowych beczkowozów do dostarczania wody.

Zapewne zwrócę się także o dodatkowe rezerwy wody – zapewnia prezydent miasta Wrocław

Zdjęcie Przez Wrocław przechodzi fala kulminacyjna! Jaka jest obecna sytuacja w tym mieście? #1

Woda zdatna do picia

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu zapewniło, że woda z kranów jest bezpieczna do picia. W przypadku jakichkolwiek zmian w tej kwestii, mieszkańcy zostaną natychmiast poinformowani.

Zbiorniki retencyjne są w pełni sprawne, a Port Północ i Port Południe pracują zgodnie z planem. Nie ma zagrożeń pod wiaduktami. Mieszkańcy zgłosili zalania na Stabłowicach, ulicy Jeleniogórskiej, Jodłowickiej, Stanów Zjednoczonych i Grabiszyńskiej - poinformowało MPWiK

Odbudowane rezerwy worków i piasku

Prezydent Wrocławia poinformował, że udało się uzupełnić zapasy worków i piasku. Dodał, że w czwartek, 19 września, Akademia Wojsk Lądowych z Wrocławia oraz Wojskowa Akademia Techniczna kończą wzmacnianie wałów w rejonie oczyszczalni ścieków na Janówku. Podkreślił, że ta kluczowa infrastruktura jest intensywnie monitorowana i dodatkowo zabezpieczana poprzez wzmocnienie wału.

Ta infrastruktura krytyczna także jest pilnowana i dodatkowo wzmacniania poprzez ten wał – podkreślił prezydent miasta

Wojewoda dolnośląski, Maciej Awiżeń, podkreślił, że kluczowe jest ciągłe śledzenie poziomu fali oraz stanu wałów przeciwpowodziowych.

Dodał, że z każdą godziną ich działania są dostosowywane do sytuacji, koncentrując się na obszarach, które zostały zalane, a także na odgruzowywaniu i wsparciu dla mieszkańców.

Awiżeń ogłosił również, że w województwie zostanie uruchomionych sześć mobilnych ambulatoriów, z których pierwsze zostanie wysłane do Lądka Zdroju, aby zapewnić mieszkańcom pomoc medyczną. Do dyspozycji mieszkańców będą dwaj lekarze.

Najcięższa sytuacja panuje w Marszowicach, gdzie przez całą noc trwały intensywne prace nad umacnianiem wałów przeciwpowodziowych.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, współpracując z mieszkańcami, układali nowe worki z piaskiem, aby zabezpieczyć teren przed zalaniem.

Biuro prasowe wrocławskiego ratusza zapewniło, że prace postępują zgodnie z planem, a na miejsce systematycznie przybywają kolejne dostawy piasku.

Prace idą zgodnie z planem, na miejsce sukcesywnie docierają kolejne dostawy piasku - zapewniło biuro prasowe wrocławskiego ratusza.

Źródło zdjęć: Canva

Udostępnij: