Ostatnie wydarzenia związane z powodzią, która nawiedziła południe Polski, sprawiły, że wiele miejsc w kraju zmaga się z poważnymi zniszczeniami. W wielu rejonach trwa intensywna walka z niszczycielskimi skutkami tego kataklizmu. Niestety, to jeszcze nie koniec – w niektórych regionach walka nadal trwa, a obszary dotknięte powodzią zostały objęte stanem klęski żywiołowej.
- Projekt nowelizacji w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej
- Zmiana dotychczasowego rozporządzenia
- Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej
- Z czym wiąże się wprowadzenie stanu klęski żywiołowej?
W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia, która rozszerza obszary objęte stanem klęski żywiołowej, obejmując dodatkowo miejscowości takie jak Oława, Kąty Wrocławskie, Szprotawa i Żagań.
Projekt nowelizacji w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej
W sobotę w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, pojawiła się informacja o projekcie zmiany rozporządzenia rządu dotyczącego wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na terenie wybranych części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.
ZOBACZ TAKŻE: Przełomowa zmiana w systemie nauczania! Jeden przedmiot zamiast czterech!
W wykazie tym podkreślono, że pilna zmiana rozporządzenia jest niezbędna ze względu na gwałtownie zmieniającą się sytuację związaną z powodzią, która dotknęła środkową część Europy, w tym południowo-zachodnie regiony Polski.
Konieczność pilnej zmiany rozporządzenia podyktowana jest dynamicznymi zmianami katastrofy naturalnej - powodzi, która dotknęła we wrześniu 2024 r. środkową część Europy, w tym południowo-zachodnią część terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – zapis w wykazie prac legislacyjnych i programowych
Zmiana dotychczasowego rozporządzenia
Zgodnie z nowymi przepisami, stan klęski żywiołowej został rozszerzony w województwie dolnośląskim o powiat zgorzelecki, gminę miejską i wiejską Oława, gminy Kąty Wrocławskie oraz Sobótkę w powiecie wrocławskim.
W województwie lubuskim dodano gminy miejsko-wiejskie Szprotawa, miasto Żagań, Małomice oraz gminę wiejską Żagań w powiecie żagańskim.
Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej
W poniedziałek rząd wprowadził stan klęski żywiołowej, który ma obowiązywać przez 30 dni od momentu jego ogłoszenia. Stan ten potrwa do 16 października.
Początkowo stan ten objął następujące powiaty:
-
na Dolnym Śląsku - dzierżoniowski, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lubański, lwówecki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki, a także miasta Wałbrzych i Jelenia Góra
-
na Opolszczyźnie - brzeski, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, nyski, opolski i prudnicki
-
w woj. śląskim - bielski, cieszyński, pszczyński, raciborski oraz miasto Bielsko-Biała
We wtorek obszar objęty klęską został powiększony o kolejne tereny, w tym powiaty:
-
dzierżoniowski, lubański i świdnicki na Dolnym Śląsku
-
brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski i krapkowicki w woj. opolskim
Następnie, w piątek, rząd po raz kolejny rozszerzył obszar stanu klęski żywiołowej o powiaty:
-
na Dolnym Śląsku: bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski
Z czym wiąże się wprowadzenie stanu klęski żywiołowej?
Na terenach objętych stanem klęski żywiołowej mogą zostać wprowadzone ograniczenia dotyczące wolności osobistej oraz praw obywatelskich.
Oznacza to m.in.:
-
możliwość nałożenia obowiązku opuszczenia lub zabezpieczenia mieszkań i innych budynków,
-
zarządzenia ewakuacji w wyznaczonym terminie z określonych obszarów
-
wprowadzenie zakazów lub nakazów dotyczących przebywania i poruszania się w wybranych miejscach
Celem tego rozporządzenia jest szybkie wdrożenie działań, które pozwolą na dostarczenie niezbędnej pomocy i wsparcia osobom oraz firmom dotkniętym skutkami powodzi.
Źródło zdjęć: Canva, Platforma X