Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny tabletki Strepsils z miodem i cytryną zostały wycofane z obiegu. W tabletkach wykryto niepokojące zanieczyszczenia.
Popularne tabletki na gardło zostały wycofane ze sprzedaży, po tym, jak jeden z pacjentów zgłosił nieprawidłowości w leku, który zakupił w sklepie spożywczym.
Tabletki Strepsils wycofane
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że w tabletkach na gardło Strepsils z miodem i cytryną, wykryto zanieczyszczenia niewiadomego pochodzenia.
ZOBACZ TAKŻE: Te rzeczy są teraz najbardziej potrzebne powodzianom!
Na terenie całego kraju wstrzymano zatem sprzedaż tabletek. Dotyczy to konkretnego produktu, który zawiera składniki: Alcohol 2,4-dichlorobenzylicus oraz Amylmetacresolum, w dawkach odpowiednio 1,2 mg i 0,6 mg.
Tabletki są dostępne w twardej formie, w opakowaniach po 12 sztuk, a ich numer GTIN to 05909990192434.
Decyzja ta została ogłoszona w oficjalnym komunikacie, w którym podano, że w produkcie wykryto nieznane zanieczyszczenia.
Na terenie całego kraju wstrzymano obrót tabletkami Strepsils z miodem i cytryną Strepsils z miodem i cytryną - (Alcohol 2,4-dichlorobenzylicus + Amylmetacresolum), 1,2 mg + 0,6 mg, pastylki twarde, opakowanie 12 sztuk, GTIN 05909990192434) - o numerze serii RT019 - czytamy w komunikacie
Producentem tabletek jest firma Reckitt Benckiser Healthcare International Ltd, która ma siedzibę w Wielkiej Brytanii.
Numer serii produktu to RT019.
Termin ważności upływa 30 listopada 2026 roku.
Zgłoszenie od pacjenta
Decyzja o wycofaniu tabletek zapadła po tym, jak pacjent zgłosił do inspektoratu swoje podejrzenia, związane z tym, że produkt nie spełnia wymagań zgodnych z jego zaleceniami.
Pacjent poinformował również, ze lek zakupił w sklepie spożywczym a nie w punkcie aptecznym.
Strepsils to popularne tabletki, które są stosowane do łagodzenia objawów stanów zapalnych gardła i jamy ustnej. Mają działanie przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.
Serię tych tabletek postanowiono wycofać, gdyż jest to produkt powszechnie dostępny bez recepty.
Zanieczyszczenia wykryte w leku
Gdy w leku zostaną wykryte zanieczyszczenia, należy natychmiast zaprzestać jego stosowania.
Nie należy przyjmować takiego leku, więc warto go od razu odstawić. Następnie warto zapoznać się z oficjalnymi komunikatami od producenta lub instytucji zdrowia, aby dowiedzieć się, które serie leku są dotknięte problemem. Jeśli miałeś już do czynienia z zanieczyszczonym lekiem, skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą i zgłoś wszelkie objawy, które mogą być związane z jego stosowaniem.
Ważne jest również, aby oddać lek do apteki lub punktu zbiórki, co zapewni jego prawidłowe zniszczenie.
Źródło zdjęć: Canva