W ostatnich dniach temperatura w naszym kraju znacznie się obniżyła. Według synoptyków taki stan ma się utrzymać przez najbliższe tygodnie. Takie ochłodzenie jest spowodowane niżem Dagmar, który właśnie pojawił się nad Polską. Jaka pogoda czeka nas na Wszystkich Świętych?
- Do Polski wkroczył niż Dagmar
- To będzie bardzo deszczowy miesiąc
- Jaka będzie pogoda na Wszystkich Świętych?
- Zmiany klimatu
Do Polski wkroczył niż Dagmar
W ostatnich dniach do Polski dotarł niż Dagmar, który przyniósł ze sobą zimne, arktyczne powietrze.
ZOBACZ TAKŻE: InPost podnosi ceny paczkomatów! Dostawy z Allegro drożeją!
To właśnie on jest odpowiedzialny za znaczny spadek temperatury i ochłodzenie.
Choć w wielu miejscach nadal świeci słońce, jesienna pogoda zaczyna dawać się we znaki.
W nocy i nad ranem prawie w całym kraju można odczuć pierwsze przymrozki, a temperatura przy gruncie spada nawet do -5 stopni.
To będzie bardzo deszczowy miesiąc
Według prognoz synoptyków październik zapowiada się jako bardzo deszczowy miesiąc, szczególnie w zachodniej Polsce, gdzie opady mogą być wyższe niż zazwyczaj.
Mieszkańcy tych regionów z pewnością mogą spodziewać się sporej ilości opadów. W pozostałych częściach kraju deszczu ma być znacznie mniej, a opady będą raczej umiarkowane.
Listopad także może zaskoczyć wielu mieszkańców. Eksperci przewidują, że średnie temperatury w tym miesiącu będą wyższe niż zwykle w północno-zachodniej Polsce.
Z długoterminowych prognoz IMGW wynika, że na przełomie października i listopada średnia temperatura w większości kraju będzie typowa dla jesieni.
Jaka będzie pogoda na Wszystkich Świętych?
1 listopada temperatura ma być poniżej 10 stopni Celsjusza, ale na północy kraju może być nieco cieplej.
Na początku listopada mieszkańcy południowo-zachodnich regionów Polski, takich jak Dolny Śląsk i Małopolska, powinni przygotować się na większe opady deszczu.
W tych miejscach suma opadów może okazać się wyższa niż średnia z lat ubiegłych, a także na Opolszczyźnie przewiduje się znaczne opady. Synoptycy prognozują, że temperatury nie będą przekraczać 10-12 stopni Celsjusza.
Warto jednak pamiętać, że są to prognozy długoterminowe, które mogą ulec zmianie z powodu różnych czynników.
Zmiany klimatu
Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak gwałtowne ulewy i fale upałów, są przewidywanymi skutkami zmian klimatycznych.
Choć roczna suma opadów może pozostać stabilna, zmienia się ich rozkład. Coraz częściej występują krótkotrwałe, intensywne opady, które prowadzą do podtopień, a długie przerwy między nimi mogą skutkować suszami.
Woda z takich intensywnych deszczy szybko spływa do rzek, co nie pomaga w nawadnianiu gleby.
Z danych przedstawionych w dokumencie warszawskiego ratusza wynika, że w latach 1981-2013 wzrosła liczba dni z intensywnymi opadami oraz odnotowano wyższe wartości tych opadów. Przykładem może być ulewa w Warszawie w czerwcu 2020 roku, kiedy to w kilka godzin spadła ilość deszczu równa miesięcznemu przeciętnemu opadowi.
Dodatkowo, brak retencji wody oraz nadmierna urbanizacja, nazywana "betonoza", pogarszają skutki takich ulewnych deszczy, co prowadzi do zalewania ulic i budynków.
Źródło zdjęć: platforma X, Canva