Alert RCB! Te rejony Polski są zagrożone!

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało pilne ostrzeżenie w związku z przewidywanymi silnymi podmuchami wiatru. Alarm dotyczy wybranych rejonów województwa dolnośląskiego. Jaki tereny są najbardziej zagrożone?

Pilny alert RCB: Zabezpiecz rzeczy przed silnym wiatrem

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) ogłosiło pilny alert dotyczący zagrożeń związanych z prognozowanymi silnymi podmuchami wiatru. Ostrzeżenie obejmuje część województwa dolnośląskiego i ma na celu poinformowanie mieszkańców o konieczności zabezpieczenia mienia oraz zachowania ostrożności. Wysokie ryzyko wiąże się z możliwością uszkodzenia infrastruktury, w tym przerwami w dostawach prądu.

Zdjęcie Alert RCB! Te rejony Polski są zagrożone! #1

Co to jest alert RCB?

Alert RCB to system ostrzegania SMS-owego, który został zaprojektowany, by szybko informować obywateli o zbliżających się zagrożeniach. Nie trzeba się do niego zapisywać ani aktywować, gdyż działa on automatycznie. Jeśli znajdziesz się w strefie zagrożenia, na twój telefon komórkowy zostanie wysłany komunikat z informacjami o rodzaju niebezpieczeństwa, lokalizacji oraz źródle ostrzeżenia. System działa niezależnie od operatora sieci komórkowej, a wprowadzenie go do użytku wynika z nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego z 2018 roku.

Celem alertów RCB jest szybkie ostrzeganie o sytuacjach, które mogą stanowić realne zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi. Komunikaty te wydawane są wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych, takich jak silne burze, trąby powietrzne, powodzie czy inne ekstremalne zjawiska pogodowe.

ZOBACZ TAKŻE: Pilny komunikat GIS!

Jakie regiony są zagrożone?

Najbliższy alert RCB dotyczy silnych wiatrów, które mogą wystąpić w nocy z 17 na 18 października na Dolnym Śląsku. Ostrzeżenie zostało wysłane do mieszkańców sześciu powiatów, w tym:

  • karkonoskiego
  • kamiennogórskiego
  • kłodzkiego
  • wałbrzyskiego
  • Jeleniej Góry
  • Wałbrzycha

Silny wiatr, który może powodować znaczne szkody, będzie stanowił zagrożenie nie tylko dla infrastruktury, ale i dla ludzi. Istnieje również ryzyko przerw w dostawie prądu. Z tego powodu RCB zaleca podjęcie odpowiednich kroków w celu minimalizacji ryzyka związanego z nadchodzącym zjawiskiem.

Jak się przygotować na silny wiatr?

Aby zminimalizować ryzyko, związane z nadchodzącym wichrem, warto podjąć odpowiednie środki ostrożności. RCB zaleca:

  • Zabezpiecz rzeczy na zewnątrz: Usuń z parapetów, balkonów oraz podwórek wszelkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. Mogą one stanowić zagrożenie dla przechodniów i pojazdów.
  • Przeparkuj samochód: Jeśli twój pojazd stoi pod drzewem, warto go przeparkować w miejsce, gdzie nie będzie narażony na spadające gałęzie lub inne przedmioty.
  • Zadbaj o zwierzęta: Jeżeli posiadasz zwierzęta, które przebywają na zewnątrz, zapewnij im bezpieczne schronienie, by nie były narażone na niebezpieczeństwo.
  • Przygotuj się na ewentualne przerwy w prądzie: Zgromadź latarki z zapasowymi bateriami lub inne źródła światła, aby być przygotowanym na brak prądu, który może wystąpić wskutek uszkodzeń linii energetycznych.
  • Zachowaj ostrożność na drogach: Podczas jazdy samochodem bądź szczególnie czujny. Silne podmuchy wiatru mogą powodować łamanie się drzew i konarów, a także sprawiać trudności podczas prowadzenia pojazdu, zwłaszcza na otwartych przestrzeniach, gdzie wiatr może gwałtownie zmieniać tor jazdy.

 

Udostępnij: