W dniu Wszystkich Świętych nadchodzi czas podsumowań i refleksji. W tym roku straciliśmy wiele znanych postaci, które zapisały się w zbiorowej pamięci. Sprawdźcie, kogo pożegnaliśmy w ostatnim roku.
Oni odeszli w 2024 roku. Nigdy ich nie zapomnimy
W miarę zbliżania się świąt Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego, pragniemy wspomnieć znane osobistości, które opuściły nas w 2024 roku. Niektórzy z nich odeszli w tragicznych okolicznościach, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w kulturze i sztuce.
Glynis Johns († 4 stycznia 2024)
Glynis Johns, znana z roli w "Mary Poppins", zmarła w wieku 100 lat. Uznawana za jedną z ostatnich wielkich aktorek złotej ery Hollywood, zadebiutowała na scenie w wieku ośmiu lat. Jej kariera obejmowała ponad 60 filmów i 30 sztuk teatralnych, w tym kultową rolę w "Małej nocnej muzyce", dla której Stephen Sondheim napisał przebój "Send in the Clowns".
Janusz Majewski († 10 stycznia 2024)
Janusz Majewski, wybitny polski reżyser i scenarzysta, zmarł w wieku 92 lat. Był znanym twórcą kina gatunkowego i przez wiele lat pełnił rolę prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Zafascynowany kinem od najmłodszych lat, stworzył wiele znanych filmów, w tym "C.K. Dezerterzy" i "Złoto dezerterów".
Ewa Podleś († 19 stycznia 2024)
Ewa Podleś, znana na całym świecie śpiewaczka operowa, odeszła w wieku 71 lat. Dysponowała rzadkim rodzajem głosu – kontraltem. Była uznawana za znakomitą wykonawczynię dzieł takich kompozytorów jak Rossini czy Verdi. Jej talent przyniósł jej liczne nagrody, w tym Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Tomasz Komenda († 21 lutego 2024)
Tomasz Komenda, który spędził 18 lat w więzieniu za przestępstwo, którego nie popełnił, zmarł w wieku 47 lat. Jego historia została przeniesiona na ekran w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Jego tragiczna opowieść stała się symbolem walki o sprawiedliwość i prawdę.
Stanisława Ryster († 27 marca 2024)
Wybitna postać polskiej telewizji, która przez wiele lat związana była z teleturniejem TVP "Wielka gra". Od 1975 roku do 2006 roku prowadziła ten popularny program, w którym uczestnicy musieli wykazać się specjalistyczną wiedzą w obecności ekspertów. W rozmowie z Onetem wspominała: "Wie pan, wcześniej robiłam młodzieżowe programy i nagle przyszła taka wielka robota... Ale jakoś potrafiłam się zorganizować. Wszystko robiłam sama, byłam Zosia samosia". Stanisława Ryster odeszła w wieku 82 lat.
Mieczysław Grąbka († 1 kwietnia 2024)
Aktor filmowy i teatralny, który był silnie związany z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Oprócz aktorstwa, pełnił rolę reżysera oraz wykładowcy w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Jego umiejętności choreograficzne oraz parodystyczne dały się poznać podczas pierwszych edycji "Spotkań z Balladą". Mieczysław Grąbka zmarł tuż przed swoimi 74. urodzinami.
Zofia Kucówna († 6 kwietnia 2024)
Znana aktorka, pedagog, autorka książek i społeczniczka, która zyskała uznanie dzięki rolom w takich produkcjach jak "Wiano" Jana Łomnickiego, "Spirala" Krzysztofa Zanussiego czy "Deszczowy lipiec" Leonarda Buczkowskiego. Odznaczona Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Zofia Kucówna poświęciła wiele czasu i energii na odbudowę Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Zmarła w wieku 90 lat.
Jan A.P. Kaczmarek († 21 maja)
Laureat Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu "Marzyciel". Był autorem muzyki do ponad 50 filmów długometrażowych i dokumentalnych oraz dyrektorem festiwalu Transatlantyk. Jan A.P. Kaczmarek miał talent do melodii i wyjątkowe wyczucie kina. Przed osiągnięciem sukcesu w Hollywood zmagał się z trudnościami finansowymi. Jego muzyka wzruszała i skłaniała do refleksji. Artysta zmarł w wieku 71 lat po długiej walce z ciężką chorobą.
Janusz Rewiński († 1 czerwca 2024)
Wybitny aktor, satyryk i polityk, który był posłem na Sejm I kadencji oraz współzałożycielem Polskiej Partii Przyjaciół Piwa. Jego kariera aktorska trwała wiele lat, a stworzone przez niego postacie, takie jak "Siara" z filmów "Killer" i "Kiler-ów 2-óch", zdobyły ogromną popularność. Janusz Rewiński występował również w "Kabarecie Olgi Lipińskiej" oraz w Piwnicy pod Baranami. Zmarł w wieku 74 lat.
Marzena Kipiel-Sztuka († 9 czerwca 2024)
Zasłynęła jako Halinka w popularnym sitcomie "Świat według Kiepskich". W latach 1987-1989 była suflerką w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, a od 1989 do 2000 roku występowała w Teatrze Dramatycznym w Legnicy. Marzena koncertowała z własnym repertuarem pod nazwą "Życie nie jest kiepskie" oraz angażowała się w akcje charytatywne, za co otrzymała Krzyż Niepodległości z Gwiazdą klasy I. Zmarła w wieku 58 lat, co wstrząsnęło środowiskiem artystycznym.
Tadeusz Woźniak († 8 lipca 2024)
Wybitny muzyk, kompozytor i wokalista, uznawany za jednego z najpopularniejszych bardów polskiej sceny muzycznej. Jego utwór "Zegarmistrza światła" jest znany i lubiany przez wielu. Tadeusz Woźniak przeszedł przez trudne doświadczenia w życiu, ale pozostawił po sobie niezatarte ślady w polskiej muzyce. Zmarł w wieku 77 lat.
Jerzy Stuhr († 9 lipca 2024)
Jeden z najważniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, również reżyser i scenarzysta. Szeroka publiczność poznała go w połowie lat 70. jako współprowadzącego programy telewizyjne "Spotkanie z Balladą". Jerzy Stuhr był uznawany za czołowego aktora kina moralnego niepokoju, łącząc pracę w filmie z dubbingiem. Zmarł w wieku 77 lat.
Shannen Doherty († 13 lipca 2024)
Amerykańska aktorka, która zdobyła popularność dzięki roli Brendy Walsh w serialu "Beverly Hills, 90210" oraz jako jedna z sióstr Halliwell w "Czarodziejkach". Shannen Doherty otwarcie mówiła o swojej walce z rakiem piersi. Zmarła w wieku 53 lat.
Bogumiła Wander († 30 lipca 2024)
Długoletnia prezenterka, konferansjerka i spikerka, związana z Telewizją Polską od lat 70. Prowadziła programy na żywo w TVP1 i TVP2 oraz festiwale muzyczne. Bogumiła Wander była również realizatorką teleturniejów oraz programów o tematyce artystycznej. W swoim dorobku miała dwa filmy dokumentalne. Pracę w TVP zakończyła w 2003 roku. Zmarła w wieku 80 lat.
Krzysztof Banaszyk († 1 sierpnia 2024)
Aktor znany z ról teatralnych, filmowych, telewizyjnych i dubbingowych, a także jako lektor. W latach 90. występował w Teatrze Polskim w Poznaniu i Teatrze Nowym w Łodzi, a później współpracował z warszawskimi teatrami. Krzysztof Banaszyk zmarł w wieku 54 lat.
Felicjan Andrzejczak († 18 września 2024)
Legendarny muzyk, który zdobył popularność dzięki współpracy z Budką Suflera oraz ponadczasowej piosence "Jolka, Jolka pamiętasz". Jako wokalista grupy zyskał uznanie w latach 1982-1983, a jego hity na stałe wpisały się w polski rock. Felicjan Andrzejczak zmarł w wieku 76 lat.
Barbara Horawianka († 20 września 2024)
Aktorka, artystka kabaretowa i pedagog, znana z wielu ról filmowych i teatralnych, a także występów w Kabarecie Starszych Panów. Barbara Horawianka zmarła w wieku 90 lat, pozostawiając po sobie wielką spuściznę artystyczną.
Maggie Smith († 27 września 2024)
Maggie Smith, urodzona 28 grudnia 1934 roku, była jedną z najbardziej uznawanych i ukochanych aktorek brytyjskich. Cieszyła się sławą dzięki swoim niezapomnianym rolom w filmach kostiumowych. Dwukrotnie zdobyła Oscara za swoje wyjątkowe osiągnięcia aktorskie. Jej najbardziej znana rola to profesor McGonagall z serii filmów o Harrym Potterze, która uczyniła ją popularną nie tylko wśród dorosłych, ale i wśród młodszej widowni. Maggie Smith zmarła w wieku 89 lat, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w świecie sztuki filmowej.
Liam Payne († 16 października 2024)
Liam Payne, brytyjski piosenkarz i były członek zespołu One Direction, został tragicznie znaleziony martwy po upadku z trzeciego piętra hotelu w Buenos Aires, Argentyna. Zadebiutował na scenie w 2010 roku, kiedy razem z Niallem Horanem, Harrym Stylesem, Louisem Tomlinsonem i Zaynem Malikiem wzięli udział w brytyjskim programie "The X Factor". Po sześciu latach działalności zespołu, ogłoszono przerwę, ale Liam kontynuował karierę solową, wydając dwa albumy: "LP1" w 2019 roku i "Teardrops" w 2024 roku. Zmarł w wieku 31 lat, a jego odejście wstrząsnęło fanami na całym świecie.
Janusz Olejniczak († 20 października 2024)
Janusz Olejniczak, wybitny polski pianista i nauczyciel, zmarł w wieku 72 lat. Był laureatem Konkursu Chopinowskiego z 1970 roku i znanym na całym świecie interpretatorem dzieł Fryderyka Chopina. Wystąpił w filmach takich jak "La note bleu" w reżyserii Andrzeja Żuławskiego oraz "Pianista" Romana Polańskiego. Dodatkowo skomponował muzykę do filmu "Chopin, pragnienie miłości" w reżyserii Jerzego Antczaka. Janusz Olejniczak był odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Jadwiga Barańska († 25 października 2024)
Jadwiga Barańska, uznawana za ikonę polskiego kina, zmarła w wieku 89 lat w Stanach Zjednoczonych. Jej kariera filmowa obfitowała w znakomite role, z których najbardziej pamiętną była tytułowa rola w filmie "Hrabina Cosel" z 1968 roku, gdzie wcieliła się w postać kochanki Augusta II Mocnego. Jednak to rola Barbary Niechcic w "Noce i dnie", przedstawiającej silną i jednocześnie subtelną kobietę, przyniosła jej największą sławę. Jej występy w "Trędowatej" również weszły do klasyki polskiej kinematografii. Prywatnie była żoną reżysera i scenarzysty Jerzego Antczaka od 1956 roku.
źródło zdjęcia: Canva