Nad Polską pojawił się antycyklon Zayyan. Już dzisiaj w nocy temperatury znacznie obniżyły się, w niektórych miejscach wynosiły do – 6 stopni C. Jakie zmiany szykują się w pogodzie?
- Czy w listopadzie możemy spodziewać się śniegu?
- Kiedy pojawią się pierwsze mrozy?
- Gęste mgły mogą występować aż do soboty
Prognozy na listopad nie są zbyt optymistyczne. Nad Polską zagościł antycyklon Zayyan, który przyniesie ze sobą znaczące zmiany w pogodzie. Eksperci przewidują pierwszy atak zimy, z możliwością opadów śniegu oraz mrozów przekraczających -10°C.
Czy w listopadzie możemy spodziewać się śniegu?
Jak przewidują synoptycy, zima w listopadzie staje się coraz bardziej realna. Meteorolodzy zapowiadają, że nadchodzące dni przyniosą zmiany, a wkrótce poczujemy chłód z północy.
ZOBACZ TAKŻE: Pilne wieści w sprawie królowej Kamili! Zmaga się z chorobą!
Arktyczna masa powietrza wprowadzi nas w pierwszy prawdziwy atak zimy, mimo że długoterminowe prognozy wskazują na temperatury powyżej średniej wieloletniej.
W ciągu dnia może być wciąż stosunkowo chłodno, ale noce przyniosą mrozy, w tym także dwucyfrowe spadki temperatur.
Przymrozki o poranku staną się normą, a na termometrach zobaczymy wartości wokół zera, a nawet poniżej. Warto być przygotowanym na opady śniegu, które wystąpią głównie na nizinach.
Kiedy pojawią się pierwsze mrozy?
Zgodnie z prognozami synoptyków, już wkrótce poczujemy pierwsze oznaki nadchodzącej zimy.
W czwartek rano temperatury mogą spaść nawet do -4°C, a w nocy przewidywane są znacznie silniejsze mrozy. Przy gruncie termometry mogą wskazać aż -10°C.
Gęste mgły mogą występować aż do soboty
Pogodą w Polsce obecnie rządzi antycyklon Zayyan, który przynosi ze sobą gęste mgły. Prognozy wskazują, że będą one utrzymywać się co najmniej do soboty.
W związku z tym, na obszarze Torunia i powiatu toruńskiego wydano ostrzeżenie meteorologiczne. Zgodnie z informacjami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, widoczność w niektórych miejscach spadnie poniżej 200 metrów.
Takie warunki stanowią spore wyzwanie dla kierowców, którzy powinni zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość i utrzymywać większy dystans od innych pojazdów.
Jesteśmy w zasięgu wyżu atmosferycznego, ale o tej porze roku często towarzyszą mu niskie chmury i mgły - wyjaśnia Rafał Maszewski, meteorolog i autor serwisu internetowego pogodawtoruniu.pl
Dodał również:
Słaby wiatr, wysoka wilgotność powietrza, nocny spadek temperatury i coraz niżej świecące słońce sprawiają, że powstają mgły, a następnie niskie chmury Stratus, które mogą się utrzymywać również w ciągu dnia
IMGW ostrzega przed mgłami, które w wielu miejscach mogą w znacznym stopniu ograniczać widoczność.
Mgły mają utrzymywać się najdłużej na południu oraz zachodzie Polski, a pod wieczór warunki pogodowe mogą się powtórzyć.
Prognozy wskazują, że noce i poranki będą nadal wyjątkowo chłodne, a taka pogoda ma utrzymać się aż do końca tygodnia.
Źródło zdjęć: Canva, platforma X