11 listopada, podczas Narodowego Święta Niepodległości, wiele osób w Polsce wywiesza flagę narodową. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nieprawidłowe jej eksponowanie może skutkować otrzymaniem wysokiego mandatu, a nawet karą aresztu. Warto pamiętać o obowiązujących przepisach dotyczących symboli narodowych, aby uniknąć problemów.
- Mandat za flagę na Święto Niepodległości
- Jakie przepisy obowiązują?
- Kiedy można dostać mandat za wywieszoną flagę?
- Jak poprawnie eksponować flagę 11 listopada?
Mandat za flagę na Święto Niepodległości
Otrzymanie mandatu za wywieszenie flagi nie jest żartem. Biało-czerwona flaga Polski to symbol narodowy, który podlega szczególnej ochronie prawnej. Zgodnie z przepisami flaga powinna być traktowana z szacunkiem i właściwie prezentowana. Kary grożą nie tylko za niszczenie czy znieważanie symboli narodowych, ale także za nieprawidłowe wywieszenie flagi. Przepisy dokładnie określają, jak flaga powinna wyglądać i jak należy ją eksponować, aby uniknąć mandatu.
Jakie przepisy obowiązują?
Szczegóły dotyczące kar za naruszenie przepisów o symbolach narodowych można znaleźć w Kodeksie Karnym, a także w Kodeksie Wykroczeń. Zgodnie z art. 137 § 1 i 2 Kodeksu karnego oraz art. 49 §2 Kodeksu Wykroczeń, osoby, które naruszają przepisy o godle, barwach czy hymnie Polski, mogą zostać ukarane karą aresztu lub grzywną. Areszt w takich przypadkach może wynosić od 5 do 30 dni. Mandat może sięgać od 20 zł aż do 5000 zł, a jego wysokość zależy od decyzji funkcjonariusza.
Art. 137. par. 1. Kodeksu Karnego: Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Kiedy można dostać mandat za wywieszoną flagę?
Nieprawidłowo eksponowana flaga może skutkować mandatem. Flaga narodowa musi być prezentowana w odpowiedni sposób. Nie może być podarta, postrzępiona, wyblakła czy pomazana, ponieważ jest to postrzegane jako brak szacunku wobec symbolu narodowego. Oto podstawowe zasady, których należy przestrzegać, aby uniknąć mandatu:
ZOBACZ TAKŻE: "Sąd podjął ostateczną decyzję!" Nowe informacje w sprawie Buddy.
- Flaga powinna być czysta, niepodarta i niepostrzępiona, a kolory muszą być wyraźne.
- Flaga wywieszona na zewnątrz powinna być eksponowana od świtu do zmierzchu. Jeśli pozostaje wywieszona po zmroku, powinna być odpowiednio oświetlona.
- Flagi nie należy wywieszać podczas złej pogody – deszczu, śnieżycy czy przy bardzo silnym wietrze.
- Flaga nie powinna dotykać ziemi.
- Nie wolno umieszczać na fladze żadnych napisów ani rysunków.
- Zużytą flagę należy utylizować, spalając ją w sposób niepubliczny lub przekazując do muzeum, jeśli jest związana z ważnym wydarzeniem.
Jak poprawnie eksponować flagę 11 listopada?
Wywieszenie flagi w sposób zgodny z protokołem flagowym to wyraz szacunku dla symboli narodowych. Dzięki przestrzeganiu zasad dotyczących eksponowania flagi możemy uhonorować święto i uniknąć kary.
Każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania. Najczęściej flaga jest eksponowana na drzewcu drewnianym lub metalowym. Szerokość takiej flagi nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości. Najczęściej drzewce jest umieszczone w uchwycie pod kątem ok. 45 o do ściany budynku. Można również umieścić drzewce poziomo na balkonie lub w oknie. W czasie świąt narodowych gospodarze domów wywieszają flagi państwowe RP nad wejściem do budynku lub obok wejścia, na wysokości górnej framugi drzwi wejściowych. Zdarza się również, że flaga państwowa RP jest wywieszona pionowo na linie między domami. W takim przypadku barwa biała powinna być po lewej stronie dla patrzącego w kierunku północnym lub zachodnim – czytamy w przewodniku „Biało-Czerwona" przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
źródło zdjęcia: Canva