Te banknoty stracą ważność wkrótce! Nie zapłacisz nimi za zakupy!

Wkrótce niektóre banknoty stracą ważność, co oznacza, że nie będą już akceptowane w obiegu. Posiadacze takich pieniędzy muszą pamiętać, że to na nich spoczywa obowiązek ich wymiany, zwłaszcza jeśli banknoty są uszkodzone lub zniszczone. Jakie pieniądze wychodzą z obiegu?

Często zdarza się, że w obiegu pojawiają się mocno zniszczone lub zużyte banknoty, które są porwane, poszarpane, a nawet podzielone na części. Niestety, gdy taki pieniądz trafi do naszego portfela, może sprawić problemy. W sklepie czy w banku możemy zostać poproszeni o jego wymianę, gdyż takie banknoty często nie będą akceptowane. Warto więc wymienić je zawczasu, zanim staną się całkowicie nieważne. Pamiętajmy, że wkrótce niektóre zniszczone banknoty stracą ważność, a ich wymiana może być już utrudniona.

Jakie banknoty należy wymienić?

W Polsce wciąż w obiegu znajdują się banknoty, które wprowadzono do użytku 1 stycznia 1995 roku, a od 7 kwietnia 2017 roku dostępne są również ich zaktualizowane wersje graficzne.

ZOBACZ TAKŻE: Duże zmiany? Jak przygotować dziecko na nowy rozdział

Obie edycje są równocześnie ważne i stanowią legalny środek płatniczy w naszym kraju. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie banknoty będą akceptowane, gdy są zniszczone lub uszkodzone.

Sprzedawca czy kasjer ma prawo odmówić przyjęcia uszkodzonego banknotu, a także my sami możemy zrezygnować z przyjęcia takiej waluty.

Ostatecznie to posiadacz banknotu ponosi odpowiedzialność za jego wymianę, jeśli stanie się on nieakceptowalny.

Tymi banknotami nie dokonasz płatnościami

Każdy z nas powinien pamiętać, że pieniądze, które w znacznym stopniu uległy zniszczeniu nie nadają się już do dokonywania płatności. Uszkodzone banknoty, to takie jak:

  • podarte

  • postrzępione

  • poplamione

  • sprane

  • przedarte

  • zabrudzone

  • posklejane

Mogą nie zostać przyjęte przez bankomat ani przez sprzedawcę w sklepie.

W jaki sposób dokonać wymiany banknotów?

Ważne jest, aby pamiętać, że banknoty i monety zachowują swoją pełną wartość tylko wtedy, gdy są w dobrym stanie, czyli nie są uszkodzone, zniszczone czy popisane.

W przypadku, gdy pieniądze ulegną zniszczeniu, istnieje obowiązek ich wymiany, ponieważ mogą stracić swoją ważność, a czasem i wartość.

Jeśli banknoty zostały tylko lekko uszkodzone, jak np. podarte, poniszczone lub popisane, można je wymienić w dowolnym banku bez opłat.

W przypadku większych uszkodzeń, kiedy zniszczenie obejmuje ponad 45% powierzchni banknotu, konieczne może być wysłanie ich do Narodowego Banku Polskiego (NBP), gdzie będą oceniane.

Warto jednak pamiętać, że nie zawsze uda się odzyskać pełną wartość banknotu. Jeśli uszkodzenie jest zbyt duże (np. ponad 75% powierzchni banknotu), wartość banknotu spada o połowę, a w przypadku zniszczeń powyżej 75% banknot traci całkowicie swoją wartość i zostaje zniszczony przez NBP.

Jeśli chcesz wymienić zniszczony banknot, możesz przesłać go na adres Narodowego Banku Polskiego.

Możesz także wymienić uszkodzone monety, pod warunkiem, że zachowały swoje podstawowe elementy. Jeśli pozostaną oba elementy monety (rdzeń i pierścień), wymiana będzie na pełną wartość.

Zdjęcie Te banknoty stracą ważność wkrótce! Nie zapłacisz nimi za zakupy! #1

Jeśli brak jest jednego z nich, wymiana odbędzie się na połowę wartości nominalnej monety.

Pamiętaj, że wymiana uszkodzonych banknotów i monet dotyczy tylko polskiej waluty. Banknotów euro nie wymienisz w NBP, a wymiana zniszczonych euro możliwa jest tylko w bankach centralnych państw, które używają euro.

Źródło zdjęć: Canva

Udostępnij: