Papież Franciszek w krytycznym stanie! Ojciec Święty ma prośbę odnośnie pogrzebu!

Od ponad tygodnia papież Franciszek przebywa w rzymskiej klinice Gemelli z powodu obustronnego zapalenia płuc, które rozwinęło się na tle wcześniejszego zapalenia oskrzeli. Mimo krytycznego stanu zdrowia duchowny pozostaje przytomny, kontynuuje terapię i wyraził konkretne życzenia dotyczące swojego pochówku.

Według najnowszych informacji przekazywanych przez Watykan, papież otrzymuje tlenoterapię o wysokim przepływie i antybiotyki. W minionych dniach podano mu także dwie jednostki koncentratu krwinek czerwonych, co poprawiło poziom hemoglobiny. Lekarze monitorują jednak objawy niewydolności nerek, które pojawiły się w trakcie choroby.

Mimo powagi sytuacji papież Franciszek uczestniczył w mszy świętej odprawionej w kaplicy szpitalnej i podziękował wiernym za płynące z całego świata wyrazy wsparcia.

W ostatnich dniach w mediach pojawiły się doniesienia sugerujące, że Gwardia Szwajcarska rozpoczęła przygotowania do ceremonii pogrzebowych. Kapitan gwardii, Christian Kühne, stanowczo jednak zdementował te informacje, podkreślając, że żadne próby pogrzebowe ani dodatkowe procedury bezpieczeństwa nie miały miejsca.

We wtorek rano Watykan przekazał najnowsze informacje na temat stanu zdrowia papieża.  

Papież Franciszek dobrze wypoczął przez całą noc 

Papież Franciszek chce skromnego pogrzebu

Choć Watykan zaprzecza plotkom o przygotowaniach do pogrzebu, wiadomo, że papież Franciszek już wcześniej określił swoje życzenia dotyczące pochówku. Zgodnie z jego wolą ceremonia ma być prosta i skromna, odzwierciedlająca pokorę i duchowy wymiar posługi papieskiej.

W listopadzie 2024 roku duchowny zatwierdził nowe obrzędy pogrzebowe, które zastąpiły poprzednią wersję z 2000 roku. Zmiany te zostały wprowadzone do zaktualizowanej księgi liturgicznej "Ordo Exsequiarum Romani Pontificis" i obejmują m.in.:

  • Stwierdzenie zgonu: odbędzie się w prywatnej kaplicy papieskiej, a nie w pokoju papieża, jak dotychczas.
  • Przygotowanie ciała: ciało zostanie natychmiast umieszczone w trumnie i wystawione na widok publiczny już w niej, zamiast na katafalku.
  • Liczba trumien: zamiast trzech trumien (cyprysowej, ołowianej i dębowej) zastosowane zostaną dwie — cynkowa i drewniana.
  • Miejsce pochówku: papież Franciszek pragnie spocząć w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie, a nie w Bazylice św. Piotra, co pozwalają nowe wytyczne.

Zmiany te mają podkreślić rolę papieża jako sługi Kościoła, a nie władcy, oraz ukazać wiarę w zmartwychwstanie Chrystusa.

Co się stanie po śmierci papieża?

Śmierć papieża rozpocznie okres zwany sede vacante (łac. "pusty tron"), podczas którego Kościół katolicki pozostaje bez zwierzchnika do czasu wyboru następcy. Zgon stwierdzi lekarz, a oficjalnie ogłosi go kardynał kamerling, który w tym czasie pełni funkcję administratora Kościoła.

Następnie odbędą się uroczystości pogrzebowe, w których wezmą udział przedstawiciele duchowieństwa i głowy państw z całego świata. Mszę pogrzebową odprawi kardynał dziekan.

Po zakończeniu ceremonii kolegium kardynałów zbierze się na spotkaniach zwanych Kongregacjami Generalnymi, gdzie omówi bieżące sprawy Kościoła i przygotuje się do konklawe — tajnego głosowania, podczas którego kardynałowie-elektorzy (mający mniej niż 80 lat) wybiorą nowego papieża.

Konklawe rozpocznie się najwcześniej 15 dni po śmierci papieża, ale nie później niż 20 dni. Głosowania będą powtarzane aż do uzyskania przez jednego z kandydatów większości 2/3 głosów. Wybrany papież ogłosi swoją decyzję, wybierze imię i pojawi się na balkonie Bazyliki św. Piotra, aby wygłosić słynne słowa: "Habemus Papam".

Inauguracja nowego pontyfikatu odbędzie się w ciągu kilku dni od wyboru.

Według źródeł cytowanych przez "Politico", papież Franciszek jest świadomy powagi swojego stanu zdrowia i przypuszcza, że tym razem nie zdoła wyzdrowieć. Jeśli prognozy lekarzy się potwierdzą, Kościół katolicki wkrótce stanie przed koniecznością wyboru nowego przywódcy.

Źródło zdjęć: Wikipedia - Autorstwa Korea.net / Korean Culture and Information Service (Photographer name), CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34828249

Autorstwa Korea.net / Korean Culture and Information Service (Photographer name), CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34828249

Udostępnij: