Już w najbliższą sobotę, 29 marca 2025 roku, będziemy mieli okazję podziwiać jedno z najbardziej fascynujących zjawisk astronomicznych tego roku – częściowe zaćmienie Słońca. Choć tarcza słoneczna nie zostanie całkowicie zasłonięta, zjawisko zapowiada się niezwykle widowiskowo i warto skierować wzrok ku niebu.
- Zaćmienie Słońca 29 marca
- Gdzie będzie widoczne?
- O której godzinie spojrzeć w niebo?
- Jak oglądać zaćmienie Słońca? Zasady bezpieczeństwa
- Nigdy nie patrz gołym okiem na Słońce!
Zaćmienie Słońca 29 marca
Zaćmienie Słońca będzie można obserwować z każdego miejsca w Polsce, choć jego intensywność będzie zależeć od lokalizacji. Jak podaje popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zjawisko będzie najlepiej widoczne w północno-zachodniej części kraju. W Świnoujściu Księżyc przesłoni nawet 16,5% tarczy Słońca, natomiast im dalej na południowy wschód, tym to zakrycie będzie mniejsze – w Warszawie wyniesie ono 7,3%, a w Rzeszowie tylko 3,6%.
Nie będzie to może widowisko na miarę całkowitego zaćmienia (takie zostawiamy sobie na 2026 w Hiszpanii!), ale i tak emocje gwarantowane! Bo choć tym razem Księżyc przesłoni tylko fragment tarczy słonecznej, to nawet częściowy uścisk Słońca z Księżycem zasługuje na naszą uwagę-napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach".
Gdzie będzie widoczne?
Bez względu na miejsce obserwacji warto skierować wzrok ku niebu, ponieważ takie widowisko nie zdarza się często. Co więcej będzie widoczne nie tylko lokalnie w Polsce, ale na świecie:
Orbita Księżyca jest nachylona względem orbity Ziemi aż o 5 stopni - i dlatego, choć Księżyc co miesiąc okrąża Ziemię, jego cień zazwyczaj "mija" naszą planetę nad biegunem północnym lub pod biegunem południowym. Tym razem jednak ten cień przebiegać będzie na tyle blisko bieguna północnego, że północno-wschodnia Kanada i niemal cała Europa zostanie zahaczona przez tak zwany półcień, powodujący właśnie zaćmienie częściowe o różnej fazie. Tym razem nigdzie jednak nie będzie zaćmienia całkowitego – dodał Karol Wójcicki.
O której godzinie spojrzeć w niebo?
Zaćmienie nie następuje w jednym momencie w całym kraju – jego początek, maksimum i koniec różnią się w zależności od lokalizacji. Oto godziny kluczowych etapów tego zjawiska w wybranych miastach:
- Warszawa: 11:50 – 12:28 – 13:06 (7,3%)
- Szczecin: 11:34 – 12:22 – 13:09 (15,4%)
- Gdańsk: 11:43 – 12:27 – 13:12 (11,5%)
- Poznań: 11:40 – 12:23 – 13:07 (13,4%)
- Wrocław: 11:41 – 12:22 – 13:03 (13,6%)
- Kraków: 11:49 – 12:24 – 12:59 (10,9%)
- Rzeszów: 11:56 – 12:27 – 12:58 (6,1%)
Jak oglądać zaćmienie Słońca? Zasady bezpieczeństwa
Choć zaćmienie Słońca można zobaczyć bez specjalistycznego sprzętu, nigdy nie należy patrzeć na Słońce bez odpowiedniej ochrony. Może to prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń wzroku, a nawet ślepoty.
Nigdy nie patrz gołym okiem na Słońce!
- Oko nie posiada receptorów bólowych, więc nie poczujesz uszkodzenia wzroku.
- Nawet kilkusekundowe spojrzenie może doprowadzić do retinopatii słonecznej.
- Objawy uszkodzenia mogą pojawić się dopiero po kilku godzinach.
Aby bezpiecznie obserwować zaćmienie, warto skorzystać ze specjalnych okularów do oglądania Słońca lub profesjonalnych filtrów astronomicznych. Jak informuje Karol Wójcicki, w dniu zaćmienia będą one dostępne jedynie w wybranych sklepach stacjonarnych.
Nie patrzcie gołym okiem na Słońce – nawet przez chwilę! Użyjcie specjalnych okularów do obserwacji zaćmienia. Niestety, dziś są do kupienia już tylko stacjonarnie w sklepach astronomicznych- ostrzega Karol Wójcicki.
Źródło zdjęcia: Canva