Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia 2025 roku o godzinie 7:35. Ojciec Święty odszedł w wieku 88 lat w Watykanie. Śmierć papieża wstrząsnęła wiernymi, gdyż jeszcze dzień przed swoją śmiercią Franciszek udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi.
Nie żyje papież Franciszek
Papież Franciszek od dłuższego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi. W lutym tego roku Ojciec Święty trafił do szpitala, gdzie zdiagnozowano u niego obustronne zapalenie płuc. W związku z poważnym stanem, papież przebywał w szpitalu wiele tygodni.
Watykan na bieżąco przekazywał informacje na temat stanu zdrowia Franciszka. W ostatnim czasi wydawało się, że Ojciec Świety się lepiej czuje, gdyż zaczął pokazywać się wiernym. Co więcej, jeszcze dzień przed śmiercią, papież pobłogosławił zgromadzonych w Watykanie, życząc im Wesołych Świąt.
Tragiczna wiadomość o śmierci papieża Franciszka nadeszła rano w wielkanocny poniedziałek. Ojciec Święty zmarł 21 kwietnia o 7:35 w swoim apartamencie w Domu Świętej Marty w Watykanie.
ZOBACZ TAKŻE: Piękne słowa papieża Franciszka
Watykan wydał oficjalny komunikat w sprawie śmierci papieża późnym wieczorem w poniedziałek. Odczytano akt zgonu, w którym przekazano, że papież Franciszek (Jorge Mario Bergoglio) urodzony w Buenos Aires w Argentynie 17 grudnia 1936 roku, odszedł 21 kwietnia 2025 roku o godzinie 7:35 w swoim apartamencie w Domu Świętej Marty. Przekazano również, że Franciszek cierpiał na ostrą niewydolność oddechową ze względu na przebyte obustronne multimikrobiotyczne zapalenie płuc. rozstrzelenie oskrzeli, nadciśnienie tętnicze, a także cukrzycę typu II. Przyczyną śmierci Ojca Świętego był udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna zapaść kardiologiczna.
Wieczorem 21 kwietnia oficjalnie stwierdzono śmierć Franciszka, składając jego ciało do trumny w kaplicy Domu Świętej Marty w Watykanie. Wówczas odczytany został akt zgonu i akt potwierdzony przez kardynała Kevina Farrela, Kamerlinga Świętego Kościoła Rzymskiego. Obrzęd trwał około godziny.
Aktualnie kaplica jest otwarta dla współpracowników papieża, którzy chcą się pożegnać i modlić za Ojca Świętego przy jego trumnie.
Kim był papież Franciszek?
Jorge Mario Bergoglio urodził się w rodzinie włoskich imigrantów w Buenos Aires jako najstarszy z pięciorga dzieci. Jego ojciec pracował jako kolejarz, a matka zajmowała się domem. W młodości marzył o karierze chemika, studiował technologię chemiczną, ale ostatecznie poczuł powołanie do życia zakonnego.
W 1958 roku wstąpił do nowicjatu jezuitów. Studiował filozofię i teologię, a święcenia kapłańskie przyjął 13 grudnia 1969 r. Przez wiele lat wykładał na uczelniach jezuickich i pełnił funkcje przełożonego prowincjalnego jezuitów w Argentynie. Był znany z prostoty życia, głębokiej duchowości i bliskości z ubogimi.
W 1992 r. został biskupem pomocniczym Buenos Aires, a pięć lat później — arcybiskupem metropolitą tej diecezji. W 2001 r. Jan Paweł II mianował go kardynałem. Jako kardynał, Bergoglio prowadził skromne życie – sam gotował, mieszkał w małym mieszkaniu i często korzystał z transportu publicznego.
Po rezygnacji papieża Benedykta XVI, 13 marca 2013 r. Jorge Mario Bergoglio został wybrany na papieża. Przyjął imię Franciszek, nawiązując do św. Franciszka z Asyżu – symbolu ubóstwa, pokoju i troski o stworzenie. To pierwszy papież jezuita, pierwszy papież z Ameryki Południowej i pierwszy od ponad tysiąca lat spoza Europy.
Źródło zdjęcia: Wikipedia- Autorstwa Korea.net / Korean Culture and Information Service (Photographer name), CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34828249