Pogrzeb papieża Franciszka. Kardynałowie nie zrobili tego, o co prosił Ojciec Święty!

Papież Franciszek jeszcze za życia zdecydował się przełamać wielowiekowe watykańskie tradycje. Po ponad dekadzie przewodzenia Kościołowi katolickiemu, Ojciec Święty wprowadził rewolucyjne zmiany w obrządkach pogrzebowych, które zaskoczyły wiernych na całym świecie.

Aktualizując dokument "Ordo Exsequiarum Romani Pontificis" (Obrzędy Pogrzebowe Biskupa Rzymu), Franciszek postawił na prostotę i pokorę. Chociaż niektóre elementy tradycji – jak publiczne wystawienie ciała i zniszczenie pierścienia – zostały zachowane, w dwóch kluczowych punktach papież zdecydował się na odważne zmiany.

Jedna trumna zamiast trzech

Pierwszym przełamaniem tradycji była decyzja o użyciu tylko jednej trumny. Papież Franciszek zażyczył sobie, by jego ciało spoczęło w prostej, drewnianej trumnie wyłożonej cynkiem. To odejście od dawnego zwyczaju, kiedy papieży chowano kolejno w trzech trumnach: cyprysowej, ołowianej i dębowej, symbolizujących odpowiednio pokorę, ochronę i godność.

Nowe miejsce spoczynku – poza Watykanem

Drugą przełomową zmianą była lokalizacja pochówku. Zamiast Grot Watykańskich, Franciszek wybrał Bazylikę Matki Bożej Większej w Rzymie. To właśnie tam – w bocznej nawie, między Kaplicą Paulińską a Kaplicą Sforzów – papież zażyczył sobie skromny grób, bez ozdób i z jedynym napisem: "Franciscus".

Powrót do prostoty i pokory

W testamencie Franciszek wyraźnie zaznaczył, że pragnie prostoty, nawet po śmierci. Nad jego grobem znajduje się jedynie skromna marmurowa płyta, bez przepychu i bogatych zdobień. Tym samym stał się pierwszym papieżem od czasów Leona XIII, który nie został pochowany na terenie Watykanu.

Kontrowersje podczas ceremonii

Choć Franciszek sam dawał przykład skromności i odrzucenia przepychu, jego pogrzeb nie obył się bez krytyki. Włoski dziennikarz Fabrizio Roncone z "Corriere della Sera" zauważył, że wielu kardynałów przybyło na uroczystość w luksusowych szatach.

 "Przybywają jako gwiazdy Kościoła, oby Franciszek im wybaczył" – skomentował Roncone, wyrażając rozczarowanie, że część duchowieństwa nie podążyła za duchem prostoty, który Franciszek starał się promować.

Żródło zdjęć: Wikipedia/Canva

Udostępnij: