W czwartek, 8 maja, chwilę po godzinie 18:00 z komina Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się biały dym, a dzwony Bazyliki św. Piotra rozpoczęły uroczyste bicie. To oznaczało jedno: świat doczekał się nowego papieża. Kardynałowie wybrali następcę św. Piotra – został nim 69-letni kardynał Robert Franciszek Prevost z USA, który przybrał imię Leon XIV.
- „Habemus Papam!” – ogłoszono nowego papieża
- Kim jest papież Leon XIV?
- Konklawe i głosowanie: jak to wyglądało?
- Co dalej?
„Habemus Papam!” – ogłoszono nowego papieża
Tradycyjną formułę „Habemus Papam” wygłosił z balkonu Bazyliki św. Piotra kardynał protodiakon Dominique Mamberti. Tysiące zgromadzonych wiernych w Watykanie, a także miliony ludzi przed ekranami, usłyszały imię nowego przywódcy Kościoła katolickiego. To pierwszy w historii papież o imieniu Leon XIV – poprzedni papież Leon, trzynasty, zmarł w 1903 roku.
Kim jest papież Leon XIV?
Robert Prevost urodził się w Chicago w 1955 roku. Jest augustianinem i doktorem prawa kanonicznego. Przez wiele lat służył w Peru, gdzie m.in. prowadził seminarium zakonne i pełnił funkcję przełożonego. W latach 2001–2013 był przełożonym generalnym zakonu augustianów. Sakrę biskupią przyjął w 2014 roku.
W styczniu 2023 roku papież Franciszek powierzył mu prestiżowe stanowisko prefekta Dykasterii ds. Biskupów oraz przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Później, już jako kardynał, był członkiem licznych dykasterii i komisji watykańskich. Uważany był za jednego z najbliższych współpracowników papieża Franciszka i kontynuatora jego reform.
– „To człowiek głębokiej wiary, otwartości i pokory. Wierzę, że poprowadzi Kościół w duchu jedności i miłosierdzia” – powiedział jeden z kardynałów po wyborze.
Konklawe i głosowanie: jak to wyglądało?
W wyborze papieża uczestniczyło 133 kardynałów z 71 krajów. Konklawe rozpoczęło się 7 maja. Nowy papież został wybrany podczas czwartego głosowania, co świadczy o stosunkowo szybkiej decyzji. Po wyborze papież udaje się do tzw. „Pokoju Łez”, by przywdziać szaty papieskie i przygotować się do pierwszego wystąpienia.
Co dalej?
Nowy papież pojawi się niebawem w centralnym oknie Bazyliki św. Piotra, by pobłogosławić wiernych i wygłosić swoje pierwsze przemówienie jako Leon XIV. Świat katolicki z niecierpliwością czeka na słowa i kierunek, jaki obierze Kościół pod nowym przewodnictwem.
– „Modlimy się za papieża Leona XIV i za cały Kościół. To nowy rozdział w historii chrześcijaństwa” – napisał na portalu społecznościowym jeden z wiernych.