Bajki Disneya stanowiły ważną część dzieciństwa każdego z nas. Kto nie pamięta takich bajek jak Kopciuszek, Bambi czy Dumbo. To między innymi one uczyły nas wartości i odróżniania dobra od zła. Okazuje się jednak, że kilka z tych bajek nie powinny być pokazywane dzieciom ze względu na ich przekaz. Eksperci najbardziej ostrzegają przed Piękną i Bestią.

Piękna i Bestia

Każdy doskonale zna historię pięknej Belli, której ojciec został uwięziony w starym zamku. Dziewczyna postanawia uratować ojca i w zamian za jego wolność decyduje się, że sama pozostanie w zamku. Kolejne wydarzenia jednak sprawiają, że Bella i Bestia zakochują się w sobie.

Historia iście bajkowa, ale czy faktycznie wszystko tak idealnie jest zaprezentowane? Portal Practical Parenting przedstawił zdanie ekspertki, Dr Victorii Cann, która wykłada nauki humanistyczne na Uniwersytecie Wschodniej Anglii.

Zdaniem kobiety bajka ta stanowi największe zagrożenie dla umysłów małych dzieci, które odbierają i interpretują informacje bardzo szybko.

Zdjęcie „Piękna i Bestia” nie jest dla dzieci – eksperci ostrzegają! #1

Co jest zagrożeniem?

Według ekspertki bajka prezentuje niezdrową relację między kobietą a mężczyzną. Dodatkowo przedstawia błędne standardy piękna.

Film ten jest najniebezpieczniejszy, dlatego że Bestia ciągle jest na skraju przemocy. Również daje niepokojący pomysł, że jeśli kobieta wytrzyma wystarczająco długo, wtedy będzie w stanie zmienić agresywnego partnera. - tłumaczy ekspert.

W ten sposób tworzy się przekonanie, że można trwać w toksycznym związku, jeśli tylko wystarczająco długo wytrzymamy, wierząc, że partner się zmieni. To jednak nie wszystko!

Na sam koniec Bestia zmienia się w blond białego mężczyznę, dając szczęśliwe zakończenie i przekonując, że dobrze wyglądający mężczyzna nie może być zły i agresywny – dodaje.

Inne bajki

To nie jest jedyna bajka, która według ekspertów prezentuje niepożądane zachowania. Wśród nich znajdują się między innymi Śpiąca Królewna oraz Śnieżka, które zostały pocałowane podczas snu, czyli były tego nieświadome. Chwalą jednak jedną z nowszych bajek Disneya, czyli Krainę lodu.

W tym przypadku główne role odgrywają kobiety, pokazując, że nie potrzebują być uratowane przez mężczyzn oraz to, że miłość posiada wiele kształtów.

Udostępnij:

Sklep