„Świnka Peppa” to wyjątkowo popularna bajka dla dzieci. Widzowie od dawna apelowali do twórców kreskówki, aby wprowadzono do niej wątek LGBT. Na ich prośbę jedną z nowych bohaterek została Penny, którą na co dzień wychowują dwie mamy.

Bajka opowiadająca o losach Świnki Peppy to jedna z najbardziej popularnych kreskówek dla dzieci. Przezanczony również dla najmłodszych odbiorów serial pokazuje dzieciom losy rezolutniej świnki, która żyje z bratem Georgem, swoją mamą oraz tatą. W bajce „Świnka Peppa” poznajemy wielu jej przyjaciół. Jak się okazuje, do ich grona dołączyła właśnie Penny.

6 września na antenie Channel 5 wyemitowany został kolejny odcinek "Świnki Peppy". W epizodzie zatytułowanym "Families" młodzi widzowie, a także ich rodzice, mogą poznać nową postać, która pojawia się w bajce – małą niedźwiedzicę polarną Penny wychowywaną przez dwie mamy.

Mieszkam z moją mamusią i moją drugą mamusią. Jedna mama jest lekarzem, a druga gotuje spaghetti. Uwielbiam spaghetti! - mówi o sobie Penny

 

Wątek LBGT+ w „Śwince Peppie”

Premierowy odcinek popularnej bajki o śwince Peppie wyemitowany został w 2004 roku. Po piętnastu latach do twórców kreskówki została skierowana pierwsza petycja, pod którą podpisało się ponad 25 tys. osób. Widzowie domagali się, aby do bajki wprowadzano wątek LGBT+, który miałby na celu pokazywać dzieciom, że istnieją różne modele rodzin.

Dzieci, oglądające "Świnkę Peppę" są w wieku, w którym kształtują się nasze wyobrażenia o świecie. Jeśli widzą w bajce tylko rodziny z rodzicami różnej płci albo ewentualnie samotnych rodziców, dochodzą do wniosku, że tylko takie rodziny są normalne. "Świnka Peppa" to nie tylko rozrywka, dzieci także czerpią z tego serialu wiedzę o świecie – napisano w petycji

Wątek postaci, która wychowana jest przez osoby tej samej płci, jest ważna także dla dzieci, które tak jak postać Penny w bajce, na co dzień żyją w tęczowych rodzinach. Pozwala to im odczuć, że nie są wykluczone ze społeczeństwa i życie w podobnym modelu rodziny jest czymś coraz bardziej powszechnym. Dyrektor ds. komunikacji i spraw zewnętrznych w Stonewall, organizacji charytatywnej zajmującej się prawami LGBT mówił w rozmowie z BBC:

Fantastycznie, że para tej samej płci pojawiła się w serialu. Wielu z tych, którzy oglądają serial, ma dwie mamusie lub dwóch tatusiów. Fakt, że ich doświadczenia będą reprezentowane w tak popularnym programie dla dzieci, dużo dla nich znaczy – tłumaczył Robbie de Santos

Co uważacie o wprowadzeniu wątku LGBT+ do bajki „Świnka Peppa”?

Udostępnij:

Sklep