11 grzechów, przez które człowiek nie otrzyma rozgrzeszenia

Dla większości ludzi spowiedź jest bardzo ważną częścią religii. Pozwala na oczyszczenie duszy z grzechów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieją grzechy, za które ksiądz nie może dać rozgrzeszenia. Sprawdź, co należy do tej listy.

1. Życie w konkubinacie

Rozgrzeszenie jest po to, aby zacząć żyć bez tego grzechu na duszy i starać się więcej go nie popełnić. Jeśli żyjemy z kimś w konkubinacie, to rozgrzeszenie z tym związane zmuszałoby do wyprowadzenia się od swojego partnera. Oczywiście jest to niemożliwe, a więc obietnica poprawy nie jest wartościowa, dlatego też nie dostaniemy rozgrzeszenia.

2. Obraza Najświętszego Sakramentu

Okazuje się, że jest to jeden z najczęstszych grzechów. Rozgrzeszenie może dać jedynie Stolica Apostolska. Obrazą Najświętszego Sakramentu może być fizyczne zniszczenie hostii lub przystąpienie do Sakramentu Eucharystii bez wcześniejszego przystąpienia do Sakramentu Pokuty.

3. Odejście od wiary

Taki czyn oraz zerwanie kontaktu z Kościołem nazywa się Apostazją. Osoba ta nie bierze udziału w życiu Kościoła, a rozgrzeszenia może udzielić biskup.

4. Związek z nowym partnerem nie posiadając rozwodu kościelnego

Dla większości osób wystarczający jest rozwód cywilny. Dla Kościoła jednak nadal są małżeństwem, a związek z innym partnerem staje się zdradą małżeńską. Dodatkowo w takiej sytuacji ludzie nie okazują chęci poprawy, a więc rozgrzeszenie jest niemożliwe.

5. Grzechy przeciw Duchowi Świętemu

Listę tych grzechów stworzył Pius X. W Ewangelii jest mowa o tym, aby nie odpuszczać grzechów przeciwko Duchowi Świętemu.

1) opór przed prawdą chrześcijańską

2) aroganckie grzeszenie przeciwko bożemu miłosierdziu

3) umyślne zaniedbywanie pokuty

4) zazdroszczenie lub nie życzenie łaski Bożej bliźniemu

5) być zamkniętym na zbawienne natchnienia

6) wątpić lub rozpaczać o łasce Bożej

6. Odebranie życia lub pobicie papieża

Papież jest głową Kościoła Katolickiego, a więc jego bezpieczeństwo jest najważniejsze. Ktoś, kto naruszy jego nietykalność cielesną lub odbierze mu życie, rozgrzeszenia nie otrzyma chyba, że Stolica Apostolska wyjątkowo zadecyduje inaczej.

7. Zabójstwo własnego dziecka

Rozgrzeszenie w takiej sytuacji może udzielić biskup, arcybiskup lub papież. Rodzić, który świadomie dopuścił się takiego czynu, musi odczuwać odpowiednią skruchę, aby otrzymać rozgrzeszenie.

8. Grzechy osób duchownych

Grzechy, które nie podlegają rozgrzeszeniu, tyczą się też takich osób, jak ksiądz czy zakonnica. Grzechy, jak zdrada tajemnicy spowiedzi, zawarcie małżeństwa lub przyjęcie sakry biskupiej bez zgody papieża, nie spotkają się z rozgrzeszeniem.

9. Udawanie duchownego

Udzielanie Sakramentu Pokuty lub odprawianie Mszy Świętej przez osobę, która nie posiada święceń kapłańskich, jest zwyczajnym bluźnierstwem, a taki grzech może odpuścić jedynie biskup.

10. Odebranie życia lub pobicie biskupa

Osoba, która odważyła się pobić lub zabić biskupa, rozgrzeszenia nie dostanie od zwykłego księdza. Jedynie biskup może tego dokonać.

11. Aborcja

Kościół traktuje aborcję, jako zabójstwo. W tej sytuacji jedynie biskup może udzielić rozgrzeszenia.

+

Udostępnij: