Grzechy, za które nie otrzymamy rozgrzeszenia. Lista jest długa

Dla chrześcijan sakrament pokuty jest bardzo ważnym obrzędem. To właśnie wtedy przed spowiednikiem oczyszczają się z grzechów i mogą przyjąć Komunię Świętą. Okazuje się jednak, że wyznanie grzechów w konfesjonale nie sprawi, że od razu dostaniemy rozgrzeszenie. Za które grzechy ksiądz nie daje rozgrzeszenia?

Sakrament pokuty i pojednania to istotny obrzęd dla Chrześcijan. Jak głosi Kościół, jest pięć podstawowych warunków, które należy spełnić, aby zagwarantować sobie pojednanie z Bogiem.

 1. Rachunek sumienia.
 2. Żal za grzechy
 3. Postanowienie poprawy
 4. Szczera spowiedź
 5. Zadośćuczynienie Bogu i bliźnim.

Jak się jednak okazuje, nie zawsze grzesznik może liczyć na odpuszczenie swoich win. Istnieją przypadki, kiedy to ksiądz nie może udzielić rozgrzeszenia. Za które grzechy zatem nie zostaniemy oczyszczeni?

Lista grzechów, za które nie otrzyma się rozgrzeszenia

Życie w konkubinacie

Wiele par żyje w konkubinacie. Dla Kościoła jest to jednak grzech ciężki. Jedynie Sakrament Małżeństwa upoważnia pary do współżycia. Dlatego, gdy osoba żyjąca w konkubinacie, uda się do konfesjonału z nadzieją, że otrzyma rozgrzeszania, nie dostanie go. Ksiądz może udzielić rozgrzeszenia wyłącznie wtedy, gdy obietnica poprawy będzie wartościowa, co oznaczałoby wyprowadzkę od partnera i życie w czystości.

Odejście od wiary

Coraz więcej osób decyduje się na apostazję, czyli tzw. odejście od kościoła. Gdy osoba zdecyduje się na ten czyn, a następnie będzie oczekiwała rozgrzeszenia, udzielić go może wyłącznie biskup.

Związek z nowym partnerem bez rozwodu kościelnego

Zawracie związku małżeńskiego jest znacznie łatwiejsze niż sam rozwód kościelny. Wiele par, których związki się rozpadły i decydują się na rozwód, otrzymują rozwód cywilny. W oczach kościoła para ta nadal jest małżestwem. Dlatego związek z nowym partnerem bez rozwodu kościelnego jest zdradą małżeńską.

Grzechy przeciw Duchowi Świętemu

Listę tych grzechów stworzył Pius X. W Ewangelii wyraźnie podkreślono, aby nie odpuszczać grzechów przeciwko Duchownym.

 1. opór przed prawdą chrześcijańską
 2. aroganckie grzeszenie przeciwko bożemu miłosierdziu
 3. umyślne zaniedbywanie pokuty
 4. zazdroszczenie lub nie życzenie łaski Bożej bliźniemu
 5. być zamkniętym na zbawienne natchnienia
 6. wątpić lub rozpaczać o łasce Bożej

 

Odebranie życia lub pobicie papieża

Papież jest głową Kościoła Katolickiego. Gdy ktoś odbierze życie następcy św. Piotra lub wyrządzi mu krzywdę cielesną, nie może liczyć na rozgrzeszenie. Jedynie Stolica Apostolska może zdecydować o odpuszczeniu win grzesznikowi.

Odebranie życia lub pobicie biskupa

Podobnie jest z zabiciem lub pobiciem biskupa, jednak w tym przypadku rozgrzeszenia może udzielić inny biskup.

Zabójstwo własnego dziecka

Zabójstwo to bez wątpienia grzech ciężki. W przypadku, kiedy rodzic pozbawia życia własnego dziecka, skazuje się na wieczne potępienie. Jedynie biskup, arcybiskup lub papież może udzielić takiej osobie rozgrzeszenia, jednak rodzic musi odczuwać silny żal i skruchę za dokonany czyn.

Grzechy osób duchownych

Nie tylko osoby cywilne dopuszczają się grzechów. Duchowni czy zakonnice, które dopuszczą się zdrady tajemnicy spowiedzi, zawarcia związku małżeńskiego lub przyjęcia sakry biskupiej bez zgody papieża, nie otrzymają rozgrzeszenia.

Udawanie duchownego

Osoba, która nie ma święceń kapłańskich, a decyduje się na udzielanie Sakramentu Pokuty lub odprawianie Mszy Świętej dopuszcza się grzechu. W tej sytuacji odpuszczenie win udzielić może wyłącznie biskup.

Aborcja

Aborcja, czyli zamierzone zakończenie ciąży, według kościoła jest zabójstwem. Jeśli kobieta, która dopuściła się tego czynu i pragnie otrzymać rozgrzeszenie, jedynie biskup może go udzielić.

Obraza Najświętszego Sakramentu

Za obrazę Najświętszego Sakramentu uznaje się celowe niszczenie hostii lub przystąpienie do Sakramentu Eucharystii bez spowiedzi. Są to najczęstsze grzechy, a rozgrzeszczenie dla osób, które dopuściły się tych czynów, może udzielić wyłącznie Stolica Apostolska.

Priest photo created by freepik - www.freepik.com
Udostępnij: