Przemoc psychiczna jest jedną z najgorszych form przemocy. Często osoba nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że stała się ofiarą. Stosowany ten rodzaj przemocy jest zazwyczaj niezauważalny przez osoby postronne i zostawia ślad w psychice ofiary. Nawet jeśli takie traktowanie skończyło się lata temu. Niestety objawy są niewidoczne na pierwszy rzut oka, a osoba będąca ofiarą może się z tym zmagać jeszcze przez długi okres czasu.

1. Depresja

Depresja jest bardzo powszechna w tych czasach i ciężka do zauważenia na pierwszy rzut oka. Jeśli choroba ta jest głęboka i poważna, to osoba na nią cierpiąca może mieć myśli samobójcze. Poczucie winy i przekonanie, że zasłużyliśmy na taki sposób traktowania oraz samotność może spowodować, że ofiara będzie chciała odebrać sobie życie.

2. Problemy z nawiązywaniem kontaktu

Osoby, które były dotknięte taką formą przemocy często nie mają zaufania do innych ludzi i unikają kontaktu z nimi. Boją się, że takie traktowanie może się powtórzyć. Jeśli pojawia się również nieumiejętność okazywania uczuć i emocji, to takiej osobie będzie bardzo ciężko z nawiązaniem jakichkolwiek więzi z drugą osobą.

3. Niskie poczucie własnej wartości

Osoby z wysokim poczuciem własnej wartości nie pozwolą na taki rodzaj przemocy. Co innego, gdy jest na odwrót. Jeśli oceniamy siebie zbyt nisko, to pozwalamy na takie traktowanie. Niestety, takie zjawisko jest coraz częściej spotykane w tych czasach. Przemoc psychiczna w takim przypadku, może wywołać uczucie, że nie jesteśmy nic warci i nie będziemy mieć siły, aby dalej walczyć. W takiej sytuacji ważne jest, aby przebywać w otoczeniu ukochanych osób, którzy będą nas wspierać i przy których czujemy się bezpiecznie.

4. Bezsenność

Stany lękowe, stres i niepokój są częstymi objawami u osoby dotkniętej przemocą psychiczną. Dochodzi wtedy do bezsenności, która odbiera nam siły na funkcjonowanie w dzień. Koszmary sprawiają, że człowiek źle się wysypia, a więc wtedy bardzo często sięga po różnego rodzaju lekarstwa.

5. Poczucie winy

Osoba stosująca przemoc psychiczną potrafi wywołać bardzo silne poczucie winy u swojej ofiary. Żyjemy wtedy w przekonaniu, że to my jesteśmy winni i zasługujemy na to co nas spotyka. Jest to wywołane przez niską samoocenę własnej osoby. Jedynie specjalista jest w stanie pomóc w takim przypadku.

6. Problemy z wyrażaniem uczuć

Kolejną poważną konsekwencją jest trudność w wyrażaniu emocji i uczuć. Jest to spowodowane poczuciem winy. Może to być pewien rodzaj mechanizmu obronnego. Niestety, jest to dobra droga do wspomnianej wcześniej depresji.

7. Samotność

Człowiek, który dopuszcza się takiej przemocy stara się, aby jego ofiara urwała kontakty z otaczającymi ją ludźmi. Do takiego stopnia, że nie będzie miała możliwości spotkania się nawet z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi. To wszystko jest po to, aby taka osoba nie mogła opowiedzieć tego, co się dzieje u niej w domu, a najbliżsi nawet się nie domyślą.

+

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img