Emocjonalne zatrucie. Poznaj 5 sygnałów, które mogą niepokoić

„Czuję się bezbronny, łatwo się denerwuję i co jakiś czas czuję potrzebę żeby po prostu wstać i zostawić wszystko za sobą. W ciągu chwili przechodzę między zainteresowaniem do obojętności. Nie potrafię utrzymać motywacji do skończenia jakiejś czynności". 

 

„Moje życie przypomina jazdę kolejką górską. Śmiech i łzy mieszają się w nim na każdym kroku. Wiele wysiłku kosztuje mnie radzenie sobie z niepokojem i niepewnością”.

Czy któreś z tych powyższych zdań mogło być wypowiedziane przez ciebie? W taki sposób osoba cierpiąca na emocjonalne zatrucie mogłaby opisać swoje odczucia. Większość osób kojarzy zatrucie zchorobą wywołaną fizycznym czynnikiem zewnętrznym takim jak alkohol czy nieznana roślina.

Czy wiemy po czym rozpoznać emocjonalne zatrucie?

Jeżeli przechodzisz właśnie bardzo trudne i wywołujące emocje chwile w swoim życiu, możesz być zatruty emocjonalnie. Emocje towarzyszące człowiekowi sięgają bardzo głęboko. Jesteśmy skomplikowani pod tym względem, więc przyczyny zatrucia emocjonalnego będą różne. Podstawą dla niego będzie jednak, brak potrzebnego czasu na przepracowanie własnych doświadczeń i myśli.

1. Zmieniło się twoje postrzeganie

Patrzysz na świat przez pryzmat własnych emocji. Nie czujesz potrzeby zrozumienia sytuacji wsposób racjonalny np. od innych ludzi.

Takie podejście generuje nerwowość i niecierpliwość, które uwalniają niespodziewane emocjonalne reakcje. Przez to jak się czujesz, nie potrafisz sobie z nimi poradzić, więc zaskakują również ciebie.

2. Wzrasta twoja niepewność

Może wzrosnąć poczucie zagubienia, które zacznie kontrolować twoje życie. Stałeś się bardziej reaktywny i częściej zachowujesz się w sposób defensywny. Twoje poczucie własnej wartości jest ograniczone, czujesz się bezbronny w obliczu każdego zdarzenia.

Twoja siła zmalała, a toksyczne emocje, które cię wypełniają skutecznie blokują możliwość dostrzeżenia, ile naprawdę jesteś wart i co potrafisz osiągnąć. Może to skutkować wytworzeniem emocjonalnej zależności, gdyż zaczynasz wierzyć, że sam nie potrafisz sobie z niczym poradzić.

3. Jesteś emocjonalnie zablokowany

Twoje emocje poprzedzają akcję. Pozwalanie emocjom na kierowanie twoimi działaniami bez uprzedniego poddania ich filtrowi mentalnemu ogranicza twoją zdolność komunikowania się i rozwoju. W wyniku twojego emocjonalnego zatrucia często nie wiesz, jak zareagować na sytuacje swojego życia.

Emocjonalne zatrucie uniemożliwia logiczne myślenie poprzedzające to co powiesz. Także zachowanie odpowiedniej perspektywy jest zaburzone. Zachowując się w ten sposób sprawiamy, że nasze działania nie odzwierciedlają prawdziwych nas. Jedynie emocje.

4. Emocjonalny zawrót głowy nie pozwala uwolnić się od bolesnych zachowań

Lęk przed odpuszczeniem sobie. Obawa spowodowana stawieniem czoła pustce, którą może wywołać porażka.

Czujesz frustrację jeśli zboczysz ze ścieżki, którą uważasz za idealną w swoim życiu. Martwisz się, że może to wywołać katastrofę i zniszczyć ci życie. Wydaje ci się, że nie będziesz w stanie funkcjonować, jeśli porzucisz swoje nawyki i ludzi ze swojego otoczenia nawet jeżeli wiesz, że nie są dla ciebie dobrzy.

5. Brak siły psychicznej

Cierpiąc na emocjonalne zatrucie możesz nie słuchać, co inni do ciebie mówią. Będziesz mieć problem nie tylko z uwagą, ale również pamięcią.

Dostrzeżesz to w czasie wymiany zdań, kiedy będziesz mieć problem ze zrozumieniem, co właśnie zostało powiedziane. Przeinaczasz słowa drugiej strony zgodnie z własnymi przekonaniami.

Nie wynika to z twojego celowego działania. Patrzenie z perspektywy drugiej osoby to dla ciebie niesamowity wysiłek psychiczny. Nawet twoja zdolność do codziennej interakcji z otoczeniem to za duże wyzwanie.

Jak radzić sobie z emocjonalnym zatruciem?

Musimy zrozumieć, że kiedy jesteśmy pod wpływem naszych toksycznych emocji i niepewności, ogromnie pogarsza się nasze poczucie wartości. Mamy tendencję do mylnego interpretowania rzeczy. Bardzo prawdopodobne jest to, że powiemy lub zrobimy rzeczy, których później będziemy żałować.

Kiedy mamy do czynienia z takimi problemami, ważne jest, abyśmy byli świadomi, że jesteśmy pełni emocji. Powinniśmy dać sobie czas na ich analizę i zaakceptowanie.

Jeśli nauczymy się szybko identyfikować te pięć symptomów, będziemy w stanie uświadomić sobie, że właśnie znaleźliśmy się w stanie zatrucia emocjonalnego. Pozwoli to na szybką reakcję, która może okazać się bezcenna w utrzymaniu naszej równowagi emocjonalnej.

Udostępnij:


Sklep


Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img