Utrata rodziców to szczególnie bolesne doświadczenie, z którym ciężko sobie poradzić. W końcu byli przy nas od samego początku, wprowadzili nas w świat i towarzyszyli nam przez całe życie. Sprawdź, co się zmienia, gdy ich zabraknie.

Utrata rodziców to bolesne doświadczenie

Rodzice towarzyszyli nam od samego początku i przez wszystkie lata stali u naszego boku. Wprowadzili nas w świat, wychowali, obdarzyli miłością i zapewnili wszystko, co najlepsze. Gdy ich tracimy, wiemy że takiej więzi nie będziemy mieć już nigdy z kimś innym.

Kiedy umierają rodzice, wszystko się zmienia. Niezależnie od tego, czy opłakujemy śmierć obojga rodziców, czy tylko jednego, to ekstremalnie bolesne doświadczenie. Długo doskwiera nam pustka i tęsknota. Odczuwamy smutek, żal, rozpacz, a nawet gniew. Potrzeba czasu, żeby do siebie dojść i zacząć żyć dalej…

Te rzeczy się zmieniają, gdy tracisz rodziców

  1. Nie wierzysz, że odeszli

Często po stracie najbliższych trudno jest nam pogodzić się z tym, że odeszli na zawsze. Kiedy umierają rodzice, nie potrafimy uwierzyć, że ich zabrakło. Jesteśmy w szoku i nie potrafimy się otrząsnąć.

  1. Czujesz się bardzo samotna

Przez bardzo długi czas czujesz się samotna. Wiesz, że nie ma tych którzy kochali Cię najbardziej i ta świadomość Cię dobija.

  1. Bardziej doceniasz tych, którzy pozostali

Bardziej doceniasz tych, których masz wokół siebie. Zdałaś sobie sprawę z tego, jak ważni są członkowie rodziny, przyjaciele i bliscy. Okazujesz im, że Ci na nich zależy, są dla Ciebie ważni i cenni.

  1. Nie chcesz słuchać, gdy inni narzekają na bliskich

Kiedy słyszysz, jak inni narzekają na swoich bliskich, wściekasz się. Wiesz, że życie jest ulotne, a strata rodziców to najbardziej bolesna rzecz, z jaką musiałaś się zmierzyć.

  1. Chcesz wykorzystać czas, jaki Ci pozostał

Zdałaś sobie sprawę z tego, jak kruche i nieprzewidywalne jest życie. Dlatego chcesz wykorzystać czas jaki Ci pozostał, jak najlepiej. Masz poczucie, że nie możesz go marnować.

  1. Odkrywasz, że rodzice zawsze będą przy Tobie

Nawet jeśli już ich nie ma, rodzice na zawsze pozostaną przy Tobie. Będą obecni w Twoich myślach, sercu i w wielu drobnych rzeczach wokół. To kojąca myśl, która przynosi Ci spokój.

Jak poradzić sobie z żałobą po stracie rodziców?

Żałoba u każdego człowieka wygląda inaczej. Najważniejsze podczas jej przeżywania jest otwarte wyrażanie swoich emocji. Nie powinno się ich tłumić i wypierać, ani tym bardziej im zaprzeczać. Następnie dochodzi do skonfrontowania się ze stratą i powolnego godzenia się z nią.

Powolne dostosowanie się do nowej sytuacji, sprawia, że pojawia się spokój, nostalgia i dobre wspomnienia o tych, których już nie ma. To wszystko jest potrzebne, żeby móc poradzić sobie z tym etapem w swoim życiu, zamknąć go, zaakceptować i iść dalej.

dz

Udostępnij:

Sklep