5 oznak uzależnienia

Uzależnienie to poważna sprawa, która może dotknąć dosłownie każdego człowieka. Najgorsza jest w niej taka rzecz, iż potrafi przybierać różne formy oraz dotyczyć wielu obszarów życia - nie tylko alkoholu czy papierosów. Ciężko miejscami znaleźć źródło jej występowania, więc warto przyjrzeć się chociażby oznakom uzależnienia.

Rozdrażnienie 

Niemożność skupienia się na obowiązkach lub pasjach i ciągłe denerwowanie się małymi sprawami - to pierwsze oznaki, że ktoś jest od czegoś uzależniony. Z pozoru wygląda to dosyć niewinnie, ponieważ rozdrażnić jest w stanie wiele rzeczy, np. chociażby nie za dobry dzień w pracy. Mimo wszystko, nawet wliczając przesądy, nie powinno się nigdy bagatelizować takich emocji. Być może jest to znak, iż dana osoba potrzebuje pomocy. 

Myślenie o obiekcie uzależnienia 

Wpadając w alkoholizm, zaczynamy myśleć o alkoholu; zostając seksoholikiem, myślimy tylko o seksie. Wydaje się, że to już skrajne przypadki uzależnienia, lecz takie symptomy pojawiają się i na początku zbyt częstego korzystania z pewnego rodzaju dóbr materialnych bądź niematerialnych. 

Zapominanie o ważnych sprawach 

Kolejną oznaką uzależnienia będzie ciągłe zapominanie o ważnych sprawach, które wcześniej były wykonywane bez zarzutu. Czasami paradoksalnie wynika to ze zbyt mocnego przywiązania się do danej osoby - zakochanie, miłość, przyjaźń. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż często wydaje się, iż zapominanie jest ludzką rzeczą, a tak naprawdę zaczyna być wstępem do twardego i zarazem bolesnego uzależnienia. 

Zbyt częste sięganie po jakieś dobro 

Jeśli złapiemy się na tym (albo ktoś nas złapie), że coraz częściej zaczynamy pić alkohol, zażywać cukier lub uprawiać seks, będzie to oznaką uzależnienia - czasami na początku całego stadium. 

Zaniedbywanie najbliższych 

Kiedy ktoś jest uzależniony, zaczyna unikać rodziny, przyjaciół czy kolegów - zaniedbuje ich. W zwiazku z tym, jeśli ktokolwiek wykazuje w naszym otoczeniu takie zachowania, powinniśmy okazać zainteresowanie. Co prawda nie musi to wcale oznaczać jakiegoś uzależnienia, lecz warto się upewnić. 

B.J 

Udostępnij: