Płakanie to stan, poprzez który wiele osób okazuje swoją reakcję na ból, smutek, żal, złość czy nawet radość. Co w sytuacji, kiedy łzy same napływają do oczu, lecz nie mamy ochoty, aby ktoś zauważył, że płaczemy. Przedstawiamy sprawdzone sposoby, jak powstrzymasz się przez napływem łez.

Płacz to nieodłączny element egzystencji człowieka na ziemi. Po raz pierwszy zalewamy się łzami już w pierwszych sekundach życia, gdy noworodek poprzez płacz sygnalizuje, że jest już na świecie. Płacząc, człowiek radzi sobie z rosnącym napięciem i w pewnym stopniu właśnie w ten sposób może poczuć ulgę i oczyścić umysł.

Oczywiście wpływ na to, jak często płaczemy, ma nasz temperament i emocjonalność. Jednym faktycznie płacz przychodzi bardzo naturalnie, innym wręcz zupełnie odwrotnie. W sytuacji, gdy otoczenie akceptuje i w pełni rozumie stan człowieka zalewającego się łzami, osoba płacząca może odczuć ulgę i zrozumienie, jednak gdy zaczynamy płakać w momencie i wśród osób, które nie potrafią tego zrozumieć, sytuacja zaczyna się nieco bardziej komplikować, a płacz przynosi jeszcze większy smutek i napięcie.

Jak powstrzymać płacz?

Przedstawiamy kilka sposobów, jak nie dopuścić do potoku łez:

- zmień otoczenia – gdy znajdujesz się w sytuacji stresującej i wywołującej u Ciebie negatywne emocje, których konsekwencją jest płacz, postaraj się jak najszybciej zmienić otoczenie. Wyjdź do drugiego pokoju, idź na spacer, włącz relaksującą muzykę. W ten sposób uspokoisz emocje,

- przypomnij sobie coś miłego – w momencie, gdy płaczemy lub czujemy, że łzy zaraz napłyną nam do oczu, wystarczy pomyśleć o czymś miłym. Dla jednych będzie to pozytywne wspomnienie z przeszłości, dla innych widok ulubionego zwierzaka, czy myśl o zbliżających się wakacjach. Oczyszczenie umysłu i pozytywne wibracje sprawią, że chęć płaczu zniknie,

- poszukaj wsparcia – płacz często jest oznaką nie tylko stresu, czy napięcia, ale także przebytych traum. Łzy są czymś zupełnie naturalnym, w ten sposób okazuje się bowiem towarzyszący nam smutek. Pomocne wówczas może okazać się wsparcie osoby bliskiej – rozmowa, dotyk, czy nawet zwykła obecność drugiego człowiek. Pomocy szukać można oczywiście także u wykwalifikowanych terapeutów,

- uspokój oddechu – często płakaniu towarzyszący także nieregularny oddech i przyspieszone tętno. Aby uspokoić swoje emocje, weź głęboki wdech, wstrzymaj chwilę powietrze, a następnie po kilku sekundach powoli wypuszczaj.

- skieruj wzrok do góry – gdy łzy napływają nam do oczu, dobrym sposobem, który potrafi powstrzymać zbliżające się wzruszenie, jest skierowanie na kilka sekund gałek ocznych do góry.

Image by cookie_studio on Freepik
Udostępnij:

Sklep