Sadyści, którzy krążą w internecie

Ludzie, którzy celowo naśmiewają się z innych w internecie i do tego czerpią z tego przyjemność, posiadają pewne cechy sadystyczne. Do „ciemnej triady” zalicza się skłonności psychopatyczne, makiaweliczne oraz narcystyczne, ale naukowcy uważają, że należy do tej trójki dodać jeszcze cechę sadystyczną, aby skład był pełny.

  Narcyzi dopuszczają się okrucieństwa, kiedy ich własne dobro jest narażone. Manipulatorzy krzywdzą jedynie, aby osiągnąć pewne korzyści. Natomiast psychopaci nie mają najmniejszego problemu, aby krzywdzić innych, jednakże ich zachowanie działa ku określonym i skomplikowanym celom. Wymienione grupy stawiają na swój cel pewne korzyści. Przyjemność także jest korzyścią, ale jednak żadne z osobowości nie mają tego na celu.

  Według naukowców w dzisiejszych czasach, coraz częściej dochodzi do zjawiska prześladowań i trollingu w internecie. Czerpią z tego przyjemność osoby posiadające cechy sadystyczne.

  Przeprowadzono zatem badania na ponad 1200 aktywnych internautów. Naukowcy z trzech kanadyjskich uniwersytetów skupili się na charakterze zamieszczanych komentarzy. Następnie powiązywali je z wynikami klasycznych badań na tle psychopatycznych, narcystycznych i makiawelicznych cech wśród badanych. Okazało się, że osoby, które wykazywały największy stopień prześladowania i trollingu w internecie, miały też najwyższy wynik ze skłonnościami sadystycznymi w badaniu klasycznym. Pozostałe cechy także występowały, ale nie były tak silne jak w określonym stylu komentowania.

  Zdjęcie Sadyści, którzy krążą w internecie #1

  Po tych badaniach narodziły się kolejne pytania. Czy to przez internet ludzie rozwijają swoje skłonności sadystyczne, czy też może jest to poczucie bezkarności? Kolejni naukowcy z wydziału psychologii Uniwersytetu Zachodniego Ontario postanowili stworzyć badanie, które brało pod uwagę również osoby, które w ogóle nie korzystają z internetu lub mało kiedy go używają.

  Na początku test posiadał 20 pytań, ale te dotyczące sadyzmu mieszały się z pozostałymi cechami i ostatecznie badanie na grupie 200 studentów nie przyniosło efektów. Stworzono kolejny test zawierający 9 pytań. Wyniki zostaną ogłoszone pod koniec 2017 roku. Naukowcy póki co udostępnili jedynie pytania, a sposób sprawdzania swoich wyników będzie dostępny później. Można zatem zapoznać się z tymi pytaniami i zastanowić się nad swoim zachowaniem.

  Odpowiedzi udziela się według pięciostopniowej skali – od „zupełnie się nie zgadzam” do „absolutnie się zgadzam”.

  1. Nigdy mnie nie znudzi dyrygowanie innymi ludźmi

  2. Czasem myślę o zrobieniu krzywdy ludziom, który mnie irytują

  3. Kiedy kogoś przedrzeźniam lub wyśmiewam, cieszy mnie jego złość

  4. Bycie niemiłym dla ludzi jest ekscytujące

  5. Odczuwam przyjemność gdy wyśmiewam ludzi w obecności ich znajomych

  6. Jestem skłonny kogoś skrzywdzić po to, żeby uzyskać kontrolę nad sytuacją

  7. Obserwowanie kłócących się ludzi może być ekscytujące

  8. Nie mógłbym skrzywdzić drugiego człowieka, nawet jeśli go nie lubię

  9. Wyśmiewam się z ludzi i poniżam ich żeby wiedzieli, że mam nad nimi władzę

  +
  Udostępnij: