Dlaczego nie należy porównywać się z innymi?

Nawyk ten sprawia, że stajemy się nieszczęśliwi, wywołuje brak zadowolenia i frustrację. Porównując się z innymi tracimy własną tożsamość i przestajemy w siebie wierzyć. Przez to nigdy nie będziemy mieli kontroli nad swoim życiem. Zaczynamy być pozbawieni motywacji, emocji i tożsamości.

Samodzielnie wybieraj swoje cele i priorytety

Często rezygnujemy z własnych planów na rzecz upodobań społeczeństwa lub rodziny. Nie musisz dostosowywać się do oczekiwań innych. Cele innych nie muszą być takie same jak twoje, a dostosowując się do nich, nigdy nie osiągniesz szczęścia i nie spełnisz marzeń. Jeśli ktoś wmawia ci, że pieniądze i wielki dom jest jedynym sposobem na szczęście mimo, że tobie nigdy na tym nie zależało, to nagle nie dąż za bogactwem. Nie dla każdego pieniądz musi znaczyć to samo i jeśli odpowiada ci życie takie, jakie prowadzisz, to nie pozwól innym wmówić, że masz żyć inaczej.

Nie musisz być idealny

W pogoni za sukcesem zapominamy, że świat potrafi być kolorowy. Jeśli nie zrobiłeś/aś czegoś perfekcyjnie, to nie znaczy to, że jest to totalną klęską. Jeśli według kogoś nie jesteś idealny/a, to nie znaczy to, że jesteś beznadziejny/a. Dopasowując się do pewnego modelu tracisz swoją tożsamość, a bycie idealnym nigdy nie przyniesie ci szczęścia.

Pamiętaj o własnej wyjątkowości

Uwierz, że jesteś kimś wyjątkowym i jedynym w swoim rodzaju. Nie trzeba udawać kogoś, kim się nie jest. Nasze wady i zalety, mocne i słabsze strony budują naszą tożsamość i nie można pozwolić, aby to utracić. Doceniając siebie również łatwiej będzie docenić innych oraz uwierzysz w swoje możliwości.

Pozbądź się poczucia winy

Nigdy nie obarczaj się pytaniami „co by było, gdyby”, ani wyrzutami sumienia. Dajesz z siebie wszystko, aby spełnić swoje plany. Porównywanie oczekiwań z rzeczywistością wywołuje jedynie złość i frustrację. Nie pozwól, żeby odebrało ci to radość z życia. Samoakceptacja jest bardzo ważna, aby żyć dla siebie i być sobą.

+
Udostępnij: