Przyczyny koszmarów sennych

Strata ukochanej osoby, walka z potworami, brak możliwości ucieczki, spóźnienie się na ważne spotkanie – to tematy koszmarów nocnych. Dla niektórych z nas zły sen skutecznie zakłóca jakość snu, inni przyznają, że nic im się nie śni i nigdy w życiu nie mieli koszmarów. Naukowcy od dawna próbują wytłumaczyć znaczenie i oddziaływanie na nasze dzienne życie koszmarów nocnych. Co, oprócz koszmarów sennych, przyczynia się do problemów ze snem? Jak pokonać kłopoty ze snem albo problemy z zasypianiem? Jakie koszmary senne śnią się ludziom najczęściej? Jak sobie radzić z bezsennością?

Koszmary senne należą do zaburzeń snu występujących u dużej części populacji. Przypuszcza się, że ok. 50% dorosłych miewa okresowo koszmary senne, a u ok. 1% występują dość regularnie. Typowo pojawiają się w drugiej połowie snu nocnego, a po przebudzeniu zazwyczaj dobrze pamięta się treść przerażającego snu. Treścią koszmarów typowo są sytuacje zagrożenia zdrowia lub życia własnego lub bliskich.

Jedną z przyczyn mogą być przeżywane stresy i konflikty psychiczne. Inne przyczyny to np. odstawienie alkoholu, leków nasennych, wpływ stosowanych leków, nieodpowiednia dieta, czynniki zakłócające sen (upał, hałas, nieodpowiednia dieta).

Spróbuj więc wyeliminować to, co może niekorzystnie wpływać na Twój sen. 

Problemy z koncentracją i senność są prawdopodobnie konsekwencją tego, że Twój sen nie jest komfortowy. Pomocne może być zastosowanie preparatów witamin z grupy B oraz magnezu. Uważa się, że koszmary senne na ogół nie wymagają leczenia farmakologicznego. Jeśli jednak problemy ze snem będą się utrzymywać, wskazana jest konsultacja u psychiatry, który może zaproponować Ci leki poprawiające jakość snu.

 Pięć najczęściej trapiących nas koszmarów podczas snu, to: spadanie z wysokości, udział w pogoni, bycie sparaliżowanym, spóźnienie na bardzo ważne spotkanie, śmierć ukochanej osoby.

Utrata włosów i zębów, zdawanie egzaminu to kolejne popularne tematy naszych snów, które trapią zarówno młodych ludzi, jak i tych starszych, mimo że wszystkie egzaminy już dawno mają za sobą.

Niemieckim naukowcom udało się dowieść, że sny kobiet różnią się od snów mężczyzn. Kobietom częściej przytrafiają się sny o żałobie, osieroceniu i o nadużyciach seksualnych. Mężczyźni natomiast częściej śnią o przemocy i o tym, że zostają bez ostrzeżenia wyrzuceni z pracy.

Rady na dobry sen

Żeby dobrze przespać noc, nie wybudzać się i odpocząć w ciągu tych kilku godzin, należy zadbać o higienę snu i pamiętać o paru zasadach. Przede wszystkim powinniśmy kłaść się i wstawać o jednakowych porach. Oznacza to, że stałych godzin zasypiania i pobudki trzeba się trzymać również w weekend, bo wstawanie w dni robocze o szóstej, a w weekend o jedenastej nie wpływa korzystnie na zdrowie (oczywiście to naturalne, że w wolne dni lubimy sobie pospać, chodzi jedynie o to, aby z odsypianiem nie przesadzać).

Bardzo ważne są odpowiednie warunki w sypialni. Pokój, w którym śpisz, powinien przypominać jaskinię: musi być w nim ciemno i nie za gorąco. Wywietrz go przed snem i staraj się w nocy nie przegrzewać.

Wieczorami nie należy się objadać – zjedz lekką kolację maksymalnie na trzy godziny przed położeniem się do łóżka. Sięgnij po jogurt, garść orzechów, twarożek, lekką kanapkę. Daruj sobie natomiast słodycze, potrawy smażone, solidnie doprawione i ciężkostrawne. Dobrą praktyką jest wypicie na dobranoc szklanki ciepłego mleka albo ziołowej herbaty, która pomoże ci się wyciszyć i uspokoić.

Przed snem dobrze jest się zrelaksować. Posłuchać odprężającej muzyki czy przeczytać fragment książki.

+
Udostępnij: