7 etapów leczenia ran przemocy domowej

Uwolnienie się od kogoś, kto dopuszcza się przemocy domowej, jest najważniejszym krokiem. Wtedy dopiero człowiek uświadamia sobie jak źle jest traktowany i postanawia coś z tym zrobić. Po uwolnieniu się spod wpływów drugiej osoby jednak nadal zostają ślady. Co zatem robić, aby zagoić rany?

1. Porządkowanie zdarzeń

Z punktu widzenia naszej świadomości, krok ten jest bardzo trudny. Ciężko jest to wykonać większości ofiarom, ponieważ nawet nie zdają sobie sprawy, jak bardzo zostały skrzywdzone.

2. Wyznacz granice

Ustal jakie zachowania będziesz tolerować, a jakie już będą przekraczały twoje granice. Jeśli zostaną one przekroczone, to reaguj. Każdy powinien mieć wyznaczone swoje standardy.

3. Podziel się historią

Wiadomo, że nikomu nie sprawia przyjemności opowiadanie o swojej przeszłości, ale jest to jeden z najskuteczniejszych dróg do odzyskania siły i pewności siebie. Znajdź grupę wsparcia, gdzie będą ludzie o podobnych doświadczeniach.

4. Zapewnij sobie bezpieczeństwo

Często ofiara jeszcze po latach odczuwa strach mimo, że oprawca znajduje się już daleko o niej. Istotne jest, aby budzić się i zasypiać bez uczucia strachu.

5. Wewnętrzny dialog

Usiądź i na spokojnie przeanalizuj wszystko, co ciebie spotkało. Odbądź ze sobą szczerą i mądrą rozmowę. Z czasem rany staną się bliznami, a blizny dowodem na to, że jest się silnym.

6. Wsparcie

Rodzina i przyjaciele w takim momencie są bardzo ważni. Nie odcinaj się od nich. Bezwarunkowa pomoc i miłość jest czymś, co potrzebujesz najbardziej.

7. Ustabilizuj sytuację

Wstrzymaj się z terapią dopóki nie znajdziesz się w stabilnym środowisku. Stabilizacja w takim momencie jest dla ciebie bardzo istotna.

+
Udostępnij: